Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

25 korun za dolar?

Hlavní událostí včerejšího dne na devizových trzích byl masivní nárůst hodnoty amerického dolaru vůči takřka všem měnám vyspělých ekonomik. Toto skokové posílení americké měny přišlo poté, co v USA byla zveřejněna sada čerstvých makroekonomických údajů. Ty vyznívaly smíšeně, ovšem převážilo zřejmě očekávání blížícího se zvyšování amerických úrokových sazeb Federálním rezervním systémem. Americká měna posílila vůči euru o cirka 1,5 % a dosáhla tak svých více jak měsíčních maxim. Aktuální kurz kulminuje poblíž hranice 1,1220 dolaru za euro.

Americký dolar prudce zpevňuje po datech z americké ekonomiky

Podobný nárůst dolaru bylo taktéž možno pozorovat vůči české koruně, jež je pozitivně korelovaná s hodnotou eura. Koruna vůči dolaru oslabila také o zhruba 1,5 % až na úroveň 24,61 korun za dolar. Aktuální kurz kulminuje poblíž 24,50 koruny za USD. Vůči euru koruna během včerejšího dne zaznamanela pokles, na úroveň 27,509, poblíž které kulminuje i teď.

Dolar je takříkajíc na dostřel pokoření svých 11letých maxim vůči euru, jež byly zaznamenány během letošního ledna, poté co ECB oznámila spuštění odkupu státních dluhopisů s a z Řecka přišla zpráva o vítězství radikálně levicové Syrizy v tamních politických volbách. Podle některých expertů včerejší cenový pohyb dolaru znamenal, že se dolar vrátil zpět do svého býčího trendu, a je jen otázkou času, kdy budou tato maxima překonána. To by mohlo mít negativní vliv i na hodnotu české koruny vůči dolaru, která by v případě pokračování dolarového býčího trendu brzy mohla obchodovat nad 25 korunami za dolar.

Newsletter