25 korun za dolar?

Hlavní událostí včerejšího dne na devizových trzích byl masivní nárůst hodnoty amerického dolaru vůči takřka všem měnám vyspělých ekonomik. Toto skokové posílení americké měny přišlo poté, co v USA byla zveřejněna sada čerstvých makroekonomických údajů. Ty vyznívaly smíšeně, ovšem převážilo zřejmě očekávání blížícího se zvyšování amerických úrokových sazeb Federálním rezervním systémem. Americká měna posílila vůči euru o cirka 1,5 % a dosáhla tak svých více jak měsíčních maxim. Aktuální kurz kulminuje poblíž hranice 1,1220 dolaru za euro.

Americký dolar prudce zpevňuje po datech z americké ekonomiky

Podobný nárůst dolaru bylo taktéž možno pozorovat vůči české koruně, jež je pozitivně korelovaná s hodnotou eura. Koruna vůči dolaru oslabila také o zhruba 1,5 % až na úroveň 24,61 korun za dolar. Aktuální kurz kulminuje poblíž 24,50 koruny za USD. Vůči euru koruna během včerejšího dne zaznamanela pokles, na úroveň 27,509, poblíž které kulminuje i teď.

Dolar je takříkajíc na dostřel pokoření svých 11letých maxim vůči euru, jež byly zaznamenány během letošního ledna, poté co ECB oznámila spuštění odkupu státních dluhopisů s a z Řecka přišla zpráva o vítězství radikálně levicové Syrizy v tamních politických volbách. Podle některých expertů včerejší cenový pohyb dolaru znamenal, že se dolar vrátil zpět do svého býčího trendu, a je jen otázkou času, kdy budou tato maxima překonána. To by mohlo mít negativní vliv i na hodnotu české koruny vůči dolaru, která by v případě pokračování dolarového býčího trendu brzy mohla obchodovat nad 25 korunami za dolar.

Newsletter