Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

400 nejbohatších Američanů podle Forbes

Nejbohatší Američané díky rostoucímu akciovému trhu stéle více bohatnou. Umístění „nováčků“ v seznamu těch nejbohatších čtyř set se proto stává čím dál tím obtížnější. Jen tento rok byla vstupní hodnota pro tento žebříček časopisu Forbes 1,55 miliardy dolarů. Tato vstupní částka je nejvyšší od roku 1982, kdy Forbes se svou evidencí miliardářů začal. Minulý rok bylo k umístění zapotřebí 1,3 miliardy dolarů. A tak vzhledem k letošnímu zvýšení této hranice se celkem 113 amerických miliardářů mezi těchto top 400 nedostalo.

Již 21 let je nejbohatším Američanem spoluzakladatel společnosti Microsoft, Bill Gates, s čistým jměním v hodnotě 81 miliard dolarů. Podíl ve společnosti Microsoft však tvoří pouze 20 % jeho jmění. Druhou pozici od roku 2001 drží Warren Buffett, generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, s čistým jměním 67 miliard dolarů. A bronz patří Larrymu Ellisonovi, který nedávno oznámil svůj odchod z pozice CEO softwarové společnosti Oracle, kterou založil. Čisté jmění tohoto pátého nejbohatšího muže na světě činí 50 miliard dolarů.

Spoluzakladatel a generální ředitel Facebooku, Mark Zuckerberg, je momentálně na příčce jedenácté. Jeho jmění se vyšplhalo na 34 miliard dolarů, v důsledku prudkého růstu cen akcií sociální sítě. To je o 15 miliard dolarů více než v loňském roce. Největším “skokanem“ tohoto žebříčku se však stal Nick Woodman, zakladatel a CEO společnosti GoPro. Pomyslným skokanem se stal díky 200% nárůstu jmění od loňského roku, na současných 3,9 miliardy dolarů. Firma GoPro vstoupila na burzu v červnu a její akcie byly na roztrhání. Její nápadité kamery se staly velkým hitem a nepostradatelným digitálním společníkem při sportovních aktivitách či dovolených.

Víc se bohatne než chudne

Celková hodnota jmění těchto čtyř set amerických miliardářů je 2,29 bilionů dolarů, což je o 27 miliard více než v loňském roce. Tato částka se tak může rovnat například brazilskému HDP, kde počet obyvatel přesahuje 200 milionů. Průměrná hodnota na jednoho miliardáře je 5,7 miliardy dolarů a i to je rekordní částka. Před rokem to totiž bylo o 700 milionů dolarů méně.

Celkem 303 miliardářů z celkových 400 se může pochlubit nárůstem svého jmění oproti minulému roku. Pouze 30 lidí z loňského seznamu si naopak letos pohoršilo. Z toho 25 lidí se letos na seznam již nedostalo a dalších 6 jich zemřelo. Včetně podnikatele a majitele Tampa Bay Buccaneers, Malcolma Glazera. Na seznamu se ocitlo celkem 27 nováčků, včetně Elizabeth Holmes. Podnikatelka se stala nejen nejmladší ženou na seznamu, ale je také nejmladší miliardářkou, která se vypracovala sama. Třicetiletá Elizabeth studovala na Stenford University a později vybudovala společnost Theranos ve které vlastní 50 procent. Hodnota firmy Theranos byla vyčíslena na 9 miliard dolarů.

Dlouhá tradice

Žebříček je sestavován již 33 let. A podle sestavovatelů žebříčku je to každý rok výzva. V letošním roce reportéři začínali se seznamem celkem šesti set silných kandidátů a pak se pustili do práce. Když je to možné, setkávají se s kandidáty osobně. Dělají rozhovory s jejich zaměstnanci, rivaly, kolegy a právníky. Přezkoumávají tisíce SEC dokumentů, soudních záznamů, daňových přiznání a webových i tištěných příběhů. V úvahu se musí brát i všechny druhy aktiv. Podíl ve veřejných a soukromých podnicích, nemovitosti, umělecká díla, jachty, letadla, ranče, vinice, šperky, sbírky aut a další. V potaz se berou i dluhy. Samozřejmě se nedá zjistit, co je uvedeno na soukromé účetní bilanci každého miliardáře, někteří z kandidátů však tyto informace poskytly. Především miliardáři předsedající soukromým společnostem se rádi podělili o své finanční výsledky. Jiní byli zdrženlivější a pár jich dokonce hrozilo žalobou.

Tyto odhady jsou vydané 12. září, kdy se vstupní čísla uzavřela. Někteří z uvedených miliardářů tak mohou být dnes již o něco chudší, nebo naopak bohatší.

Newsletter