5 velkých společností, které by mohly zvýšit dividendu

Akciové indexy na maximech, mnoho jednotlivých akcií se rovněž nachází na svých nejvyšších hodnotách. V tomto prostředí se jeví jako dobrý nápad přestat s pasivním investováním a zaměřit se na pečlivý výběr jednotlivých titulů. Konzervativní investoři se rádi poohlížejí po dividendových akciích, které přinášejí při dobré volbě jednotlivých titulů poměrně stabilní výnos. Takovým investorům přinášíme několik tipů serveru stockpicker.com na společnosti, u kterých se navíc dá spekulovat na zvyšování dividendy v budoucnu.

Žebříček 5 akcií s potenciálem růstu dividendy v roce 2014 byl sestaven s ohledem na fundamentální faktory, jako jsou zdravá rozvaha společnosti, nízký výplatní poměr a zvyšování dividendy v historii.

1. Microsoft

Tento technologický gigant vyplácí čtvrtletní dividendu 25 centů, což je dividendový výnos 2,7 %. Poslední čtyři období se dividenda neměnila, její zvýšení lze očekávat na podzim. Microsoft disponuje čistou hotovostí a krátkodobými investicemi ve výši přes 80 miliard dolarů, což představuje zhruba 25 % tržní kapitalizace firmy. Poměr P/E bez započtení hotovosti činí 11,9, což může mnohým investorům indikovat levnou akcii.

Většinu příjmu generuje Microsoft prodejem licencí na software Windows, Office a firemní řešení. Nicméně rozjíždí se i byznys spotřební elektroniky (díky akvizici Nokie), tabletů a herních konsolí Xbox.

2. Wal-Mart

Maloobchodní gigant Wal-Mart vyplácí čtvrtletní dividendu 48 centů na akcii, což znamená dividendový výnos 2,6 %. Společnosti se ze začátku roku příliš nedařilo, její akcie klesaly, ale situace se v poslední době stabilizovala. Wal-Mart představil novou strategii vytvoření multiformátových prodejních jednotek, která by měla pomoci zvýšit tržby, které dosahují 476 miliard dolarů ročně.

Čistá zisková marže se pohybuje kolem 3,5 %, což je v oblasti maloobchodu při velikosti Wal-Martu relativně vysoké číslo. Společnost tak stabilně generuje obrovskou sumu hotovosti pro investice a výplatu akcionářům.

3. Philip Morris International

Mateřská společnost výrobce cigaret Philip Morris ČR je typická dividendová akcie těžící ze stabilní poptávky konzumentů tabáku. Vysoká marže čistého zisku (nad 28 %) umožňuje dosahovat výplatního poměru 4,35 %. Čtvrtletní dividenda dosahuje 94 centů a je stabilní už čtyři výplatní období. Za poslední 3 roky ale v průměru dividenda rostla o 13 %.

Philip Morris International (PMI) se osamostatnila od mateřské Altrie v roce 2008. Došlo tak k oddělení divizí zaměřených na americký a mezinárodní trh. PMI generuje 28 % příjmů mimo Spojené státy, to je na jednu stranu výhledné, na druhou stranu s sebou nese rizika při konverzi do dolarů, pokud je dolar silný.

4. Duke Energy

Duke Energy je největší americká firma ze sektoru „utilit“, dodává regulované služby, jako jsou elektřina a plyn, zhruba 7,1 milionům domácností v Severní a Jižní Karolíně, Indianě, Ohiu, Kentucky a na Floridě. Vyplácí čtvrtletní dividendu 78 centů na akcii, což znamená dividendový výnos 4,3 %. Dividendový výplatní poměr je stabilní a dividenda by měla vzrůst díky úsporám nákladů po akvizici Progress Energy. Společnost oznámí své výsledky 4. srpna, ty by měly ukázat možnost vyšší dividendy.

5. Hershey

Hershey je největší výrobce cukrovinek ve Spojených státech, na domácím trhu čokolády má dokonce 43% podíl. Čistá zisková marže dosahuje 11,4 %, což je v přepočtu 3,61 USD na jednu akcii. Z toho Hershey vyplácí akcionářům dividendu 1,94 USD na akcii, což znamená dividendový výnos 2 %. V minulých letech přitom výplata dividend nekopírovala dvouciferný růst tržeb a zisku. To se může brzy změnit.

Hershey vyrábí cukrovinky známých značek Kit Kat, Twizzlers nebo Reese’s. Pokud by se firmě podařilo expandovat na zahraniční trhy, odkud zatím generuje jen 15 % svých tržeb, bylo by vyhráno. 

Newsletter