Dánská centrální banka počtvrté za tři týdny snížila klíčový úrok

Dánská centrální banka dnes počtvrté za tři týdny snížila svou klíčovou úrokovou sazbu a srazila ji na nové minimum minus 0,75 procenta. Kodaň tím brání kurz měny před výrazným posílením, které by mohlo dánskou korunu vytlačit ze stanoveného úzkého rozpětí vůči euru. To by podkopalo dlouhodobý základ dánské hospodářské politiky. 

Hlavní oficiální úrok banka snížila o čtvrt procentního bodu, tedy výrazněji než tempem 0,15 procentního bodu ve třech předešlých krocích. Kodaň tak srazila klíčovou sazbu na úroveň obdobného úroku ve Švýcarsku. Analytici dotázaní agenturou Reuters takový krok očekávali.

Guvernér banky Lars Rohde po rozhodnutí vydal neobvyklé prohlášení, v němž důrazně potvrdil závazek udržovat dlouhodobou politiku pevného kurzu vůči hlavní evropské měně – nejprve k německé marce a poté k euru. 

„Politika pevného směnného kurzu je nepostradatelným prvkem hospodářské politiky Dánska – a je to tak od roku 1982,“ uvedl Rohde. Zdůraznil, že centrální banka má k dispozici prakticky neomezené nástroje nutné k obraně stabilního kurzu. „Neexistuje žádný horní limit velikosti devizových rezerv,“ podotkl. 

Dánská centrální banka zasahuje proti posilování kurzu domácí měny prodejem dánských korun za cizí měny, čímž se zvyšují její devizové rezervy. V lednu vydala na intervence rekordní částku přes 100 miliard dánských korun (373 miliard Kč). 

Centrální banka umožňuje dánské koruně (DKK) kolísat vůči euru v rozpětí 2,25 procenta na každou stranu středního kurzu 7,46038 DKK. Dánská koruna na horní limit pásma naráží od půlky ledna, kdy švýcarská centrální banka šokovala finanční trhy zrušením horního limitu pro kurz švýcarského franku a Evropská centrální banka (ECB) oznámila plán nákupů dluhopisů na podporu ekonomiky. 

Kodaň proti nežádoucímu zhodnocování měny zasahuje i rušením plánů emisí vládních dluhopisů. To snižuje zahraniční poptávku po dánské koruně. 

Newsletter