Australský parlament zrušil spornou uhlíkovou daň. Tu opakovaně napadaly energetiky s tím, že poškozuje zákazníky zvýšením ceny elektřiny a oslabuje celou ekonomiku.
“Dnes je daň, kterou jste chtěli zrušit, konečně pryč. Zbytečná, destruktivní daň, která měla vliv na rušení pracovních míst, ovlivnila negativně náklady domácností, a která ve skutečnosti životnímu prostředí nijak nepomohla, je konečně zrušena,“ řekl předseda vlády Austrálie Tony Abbott. Vláda odhaduje, že toto zrušení ušetří rodinám 550 australských dolarů ročně.
„Odmítnutí uhlíkové daně australskou vládou je ponaučením pro moderní svět,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel energetiky Peabody Energy Gregory H. Boyce. „Snažili jsme se ovlivnit zákonodárce ve Spojených státech amerických, aby se vydali stejnou cestou a odmítli nákladné předpisy o elektrárnách, které navrhuje vláda. Technologie, nikoli kapitalizace a daně, jsou klíčem k dlouhodobému zlepšování uhlíkových emisí,“ dodal.
Austrálie zvolila novou vládu v loňském roce a udělila ji mandát, aby zrušila uhlíkovou daň, což způsobilo dle odhadů vlády ekonomický dopad ve výši 15 miliard amerických dolarů v prvních dvou letech po implementaci.
Peabody, patřící ke kritikům daně, nyní bude tlačit na opuštění záměrů daně ve Spojených státech. Hospodářská komora USA odhaduje, že regulace uhlíku navrhovaná vládou by stála ekonomiku 50 miliard amerických dolarů ročně.
Elektřina vyrobená z uhlí je ve Spojených státech amerických nejlevnější. „Státy, které nepoužívají uhlí, se potýkají s náklady na elektřinu, které jsou téměř dvakrát vyšší než v zemích, kde je hlavní surovinou pro výrobu elektřiny uhlí,“ tvrdí Peabody s tím, že uhlí je nejrychleji rostoucí surovinou, která může v následujících letech předstihnout i ropu jako největší energetický zdroj na světě.