Pandemie proměnila náhled firem na jejich prostory. Nově se prosazující hybridní práce, kombinující zaměstnancovu práci z domova a na pracovišti, vede ke změnám vzhledu kanceláří. Společnosti se tak více snaží pracovníky nalákat na příjemnější prostředí, do kterého budou rádi chodit.
Investice proto plynou do útulnějších prostředí, kvalitních materiálů a udržitelných řešení. Při jejich řešení se firmy mohou obrátit na společnost Tétris Design & Build, která se zaměřuje na projektování, design a výstavbu vnitřních prostor. Jaké jsou současné trendy? Přečtěte si rozhovor s Lucií Loudovou, ředitelkou Tétris Design & Build.
Jakou roli budou hrát kanceláře ve firemní komunikaci v post-covidové době?
Pandemie změnila způsob práce v kancelářích a řada společností se tak musela přizpůsobit práci na dálku. Jedná se o takzvaný hybridní model práce, kdy pracovník část týdne pracuje z domova a část je v kanceláři. Společnosti na tento trend musely reagovat a jako první šly do popředí technologie, které umožňují pracovat na dálku nebo organizovat online setkání.
Řada firem začala klást větší důraz na kvalitu akustiky a osvětlení, stejně jako na odhlučnění a bezdrátové nabíjení. Naplno se využívají již existující technologie a zároveň se investuje do technologií vyšší třídy, které zlepšují pracovní prostředí a umožní ještě lepší schůzky. Například obrazovky umožňující prezentace v životní velikosti mohou vytvořit dojem, že kolega z jiné kanceláře je fyzicky v místnosti s vámi. Online schůzky už jsou běžnější než ty osobní a to vše se ve firemní komunikaci logicky odráží.
Z kanceláří se postupně budou stávat destinace, kam lidé chtějí přijít a ne místo, kam lidé musí.

Změnil se nějak vkus nájemců kanceláří?
Zaměstnavatelé se nyní více snaží přilákat pracovníky zpět do kanceláří, a proto investovali do inovací designu a zlepšení pracovního prostředí. Mnoho firem si začalo uvědomovat, že osobní pohoda zaměstnanců je důležitá a má pozitivní dopad na výkonnost jejich pracovníků. Pokud se zaměstnanec cítí v práci dobře, zpravidla odvádí lepší výkon. A lidé často začali do kanceláře chodit, aby se setkávali s ostatními kolegy. Spolupracují na projektech, navzájem si předávají nápady a přijímají klienty. Individuální práci si nechávají na doma.
Řada společností tedy investovala do sdílených prostor, míst podporujících spolupráci, rekonstrukcí kuchyněk. Z nich často vzniká společenská zóna, kde si kolegové vypijí šálek kávy a pohovoří o společných projektech. Kancelářské prostory ale i prostory vstupních recepcí se zútulňují. Používá se více barev, přírodních a kvalitních materiálů, mnoho firem pěstuje rostliny, jejichž přítomnost má pozitivní dopad na atmosféru na pracovišti.
Společnosti rovněž investují do nadčasového designu, nábytku ze dřeva, kvalitních koberců a podlah splňující zásady udržitelnosti. Peníze plynou i do úsporného osvětlení nebo vodních filtračních baterií s regulovaným průtokem vody pro zamezení plýtvání. Firmy také více využívají recyklované materiály.
Evidujete v souvislosti s možným ohrožením dodávek energií nové požadavky, co se energetické náročnosti týče?
Vzhledem k tomu, že se specializujeme na interiérové vestavby, většina požadavků na energetickou náročnost v rámci administrativních budov je směřována na pronajímatele, investory.

Dopadá na vás současná inflační vlna? Pokud ano, jak?
Inflační vlna samozřejmě dopadá i na společnost Tétris. Zdražování se projevuje naprosto všude. Materiály, které kvůli pandemii a současné situaci v Evropě zdražily někdy i o více než padesát procent, jdou nyní dále nahoru. Mluvíme o dřevu, sklu, sádrokartonu, podlahových krytinách a dalším stavebním materiálu.
Jako další a velký problém kromě obrovské inflační vlny také vnímáme počínající nedostatek některých materiálů. V této době je prakticky nemožné se připravit na to, co přijde. A například u sádrokartonu se obáváme, že se už během blízké budoucnosti mnoho firem bude dostávat do problémů.
S jakými neobvyklými požadavky jste se v poslední době setkali?
Společnosti nově budují ve svých pracovištích klidové relaxační zóny, kde si zaměstnanci mohou zacvičit jógu či se jinak fyzicky protáhnout. Dříve by se jednalo o neobvyklý požadavek, ale dnes už je to poměrně časté.
Firmy také budují pro své zaměstnance větší kuchyně, které někdy svým designem připomínají kavárny.

Máte klienty ve více sektorech (kanceláře, hotely, maloobchod). Který z nich v současnosti roste nejrychleji?
Pokud bychom měli srovnávat čtvereční metry, tak spousta našich klientů rekonstruuje své kanceláře, přetváří je na příjemnější a krásnější prostory. Ne vždy je ale nutné je zvětšovat, a to díky hybridní práci. Mnoho z nich pomalu zavádí sdílená pracovní místa a nechává modernizovat své openspace, které jsou členitější a mají lepší akustické vlastnosti. O to větší prostor pak firmy mají na vytvoření více kooperativních zón a zasedacích místností.
Máme ale klienty, jejichž podnikání v oblasti IT či digitálních her se v době pandemie rozrostlo a my jsme zvětšovali jejich kanceláře na dvojnásobný prostor.
Řada firem se rozhodla přestěhovat do modernějších a udržitelnějších budov, které jsou certifikovány z hlediska udržitelnosti. Také víme, že mnoho hotelů využilo covidové období a rozhodlo se zainvestovat do rekonstrukce.
Společnost Tétris Design & Build se zaměřuje na interiérové vestavby v kancelářských, maloobchodních, hotelových a industriálních prostorách. Vznikla roku 2003 ve Francii, v roce 2007 se stala součástí JLL Group. V Česku působí od roku 2014.