Data ohledně průmyslové produkce České republiky za březen příjemně překvapila, když Český statistický úřad zveřejnil výsledky nejnovějšího měření. Průmyslová produkce podle nejnovějších dat v březnu meziročně reálně vzrostla o 0,4 %. Trh přitom očekával propad o 2,6 %. Výsledek lepší o tři procentní body proti očekávání nestačil na výrazné posílení koruny, která se stále pohybuje okolo hodnoty 25,00 koruny za euro.
Únik nepotvrzených informací z hradních kanceláří o jmenování Aleše Michla jako nového guvernéra ČNB vedl k významnému oslabení koruny v posledních dnech. Důvodem je podle všeho přístup Michla k měnové politice v době vysoké inflace. Se zvolením Michla do čela ČNB lze předpokládat, že dojde v průběhu roku k doplnění rady o další členy, kteří jsou odpůrci zvyšování sazeb.
Český průmysl vykázal v březnu reálný meziroční růst produkce o 0,4 %. Ve srovnání s únorem pak rostla produkce o 2,6 %. Zlepšení se týkalo drtivé většiny průmyslových odvětví v České republice. Stejně tak byl ve všech odvětvích patrný nedostatek na straně světové nabídky. Dlouhé dodací lhůty, nespolehlivost dodávek a růst cen komplikují život byznysu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Stále stejné problémy umocněné ruskou invazi na Ukrajině brání silnějšímu růstu českého průmyslu. ČNB navíc ve své prognóze očekává propad HDP v druhé polovině roku. Lze předpokládat, že tyto problémy probublají až ke zpomalení průmyslové produkce.
Z odvětví českého průmyslu rostla nejrychleji výroba elektrických zařízení (o 5,3 %), výroba strojů a zařízení (o 5,1 %) a výroba nekovových minerálních výrobků (o 8,7 %), což zhruba odpovídá současné situaci na trhu a v průmyslových sektorech v zahraničí. Naopak výrazně zpomalila výroba motorových vozidel. Produkce tohoto odvětví meziročně klesla o 10,3 %. S tím byl spojen meziroční pokles tržeb v běžných cenách v prvním čtvrtletí letošního roku v tomto sektoru o 12 %. Naopak tržby z celkové průmyslové činnosti v České republice v běžných cenách (neočištěných o inflaci) v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly o 9,5 %.
Ani přes výsledek českého průmyslu, historicky významného sektoru celé české ekonomiky, který byl nad očekávání dobrý, nedošlo k výraznému posílení koruny. Obchodníci totiž stále zpracovávají informaci z uniklé a nepotvrzené zprávy o rozhodnutí prezidenta republiky jmenovat Aleše Michla novým guvernérem ČNB. Výsledkem jmenování Michla a případné doplnění rady ČNB o jeho názorové spojence by průběhu roku mohlo vést k změně poměru hlasů. Celkem čtyři hlasů by mohla dosáhnout strana sázející na nízké sazby a stimulaci ekonomiky v době vysoké inflace. Z pohledu obchodníků tak je ohrožena ve prospěch koruny hovořící výše úrokového diferenciálu a už nyní proto spekulují na oslabení koruny.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0556 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0476 do 1,0613 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,97 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,65 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,85 až 25,19 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,46 do 23,91 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters