Sněmovna prosadila nižší daň z nafty a benzínu. Pak se lekla a bude hlasovat znovu

(Rozšířeno 16:09) Sněmovna navzdory nesouhlasu ministra financí dnes – nejprve – schválila snížení spotřební daně z nafty o 2,50 Kč/litr a u benzinu o 1,50 Kč/litr. Snížení schválila v novele zákona o spotřebních daních, která zachovává tzv. zelenou naftu pro zemědělce. Zemědělci tak v případě platnosti normy budou moci i nadále získávat zpět část spotřební daně z nafty. Zákon musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Jenže: V pátek bude Sněmovna o normě hlasovat znovu. Důvodem je, že poslanec ČSSD Ladislav Šincl zpochybnil hlasování a Sněmovna jeho námitku přijala. Novinářům to řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Dnešní původní rozhodnutí, že Sněmovna zákon schvaluje, tak podle něj neplatí. „Vzhledem k tomu, že Sněmovna rozhodla kladně o námitce poslance Šincla, tak je nutné ona dvě hlasování opakovat,“ řekl Hamáček novinářům. Měl tím na mysli jak hlasování o Urbanově návrhu, tak o zákonu jako o celku. Poslanci se nad zákonem opět sejdou v pátek dopoledne.

V současné době činí podle důvodové zprávy daň z litru nafty 10,95 koruny, u benzinů je to podle obsahu olova 12,84 a 13,71 koruny za litr. K této sumě se navíc připočítává daň z přidané hodnoty 21 procent.

Pro snížení sazeb spotřební daně, které navrhl poslanec ČSSD Milan Urban, dnes hlasovala TOP 09, ODS, KSČM, hnutí Úsvit a část poslanců ČSSD. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák si ihned po schválení novely vyžádal hodinovou přestávku na poradu klubu.

Novelu zákona předložila vláda původně pouze kvůli zachování zelené nafty, které má ve svém programu. Poslanec Urban k ní ale vznesl návrh na snížení spotřební daně z benzinu a nafty. Se stejnými návrhy přicházel již dříve. Návrh na snížení zdůvodnil tím, že kvůli vlivu růstu cen ropy a předchozímu zvýšení spotřební daně zdražily ceny pohonných hmot v tuzemsku natolik, že je motoristé radši nakupují v cizině. Kvůli tomu poklesl prodej nafty i benzinu, a stát tak vybírá méně na spotřebních daních. Naopak snížení daně by podle něj zvýšilo prodej téměř o čtvrtinu.

Snížení daně má podle Urbanova návrhu platit od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po vyhlášení zákona ve sbírce. Snížení je navrženo jako trvalé, ale poslanec ve svém návrhu uvádí, že pokud se ceny u čerpacích stanic přiblíží těm zahraničním, bude možné opět daň zvýšit.

Ministr financí Andrej Babiš mimo jiné upozornil, že snížení by bylo v rozporu s pravidly EU a mělo by významné rozpočtové dopady. Řekl také, že ministerstvo se nebrání dohodě, a vyslovil se pro novou analýzu dopadů. Podotkl, že v pondělí se uskuteční jednání tripartity a že MF je na případnou debatu připraveno.

„Znamená to výpadek příjmů státního rozpočtu 14 miliard korun. Spotřebitelům to nic nepřinese a navíc toto snížení porušuje předpisy EU,“ uvedl Babiš.

Součástí schválené novely je i zachování zelené nafty. Zemědělci budou zřejmě mít i nadále právo na vrácení části spotřební daně z nafty, kterou spotřebují. Mohli by tak letos získat zpět asi 1,3 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako loni.

Vláda Petra Nečase (ODS) v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Po protestech zemědělců ale rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a začátkem dubna tento návrh schválila.

Newsletter