Fed ještě nevěří trhu práce. Růst sazeb později?

QE bez překvapení, o komentářích k ekonomice to ve světle dnešního údaje u americkém HDP ve druhé čtvrtině roku ale neplatí. Fed nadále nevěří trhu práce, zato připouští vzestup inflace. Americké akcie na slovech z Fedu mažou dosavadní ztráty a potvrzují důvod úvodního poklesu trhů: strach z rychlejšího a prudšího utažení měnové politiky.

Měsíční odkupy Fed omezil o dalších 10 miliard

Bez překvapení a podle zveřejněného plánu probíhá omezování měnové stimulace ekonomiky v podobě měsíčních odkupů vládních cenných papírů a na hypotéky navázaného dluhu (Treasuries a MBS). Fed nákupy omezuje z původních 85 miliard tento měsíc  o dalších 10 miliard na zbývajících 25 miliard dolarů a celý program má skončit v říjnu. Bez zásahu zůstávají úrokové sazby u nuly, u kterých šéfka Fedu Janet Yellenová opakovaně uvedla, že zůstanou u nuly ještě „podstatnou“ dobu poté, co Fed ukončí QE.

Hlasování ve FOMC proběhlo 9:1, proti byl Charles Plosser, prezident Fedu ve Filadelfii. Fed podle něj nedostatečně zohlednil posun ve vývoji americké ekonomiky a posun k měnověpolitickým cílům Fedu.

Trh práce má stále podstatné problémy

Jako zklamání by měl vyznívat komentář Fedu k americkému trhu práce, který je v posledních měsících motorem ekonomiky, spotřebitelské nálady i výdajů a to i ve světle dnes zveřejněného 4% růstu americké ekonomiky ve 2Q v přepočtu na celý rok. Fed v záznamu z jednání měnového výboru (FOMC) uvedl, že „trh práce nadále trpí vážnými nedostatky“, což opravňuje pro nadcházející měsíce k pokračování uvolněné měnové politiky.

„Podmínky na trhu práce se zlepšily, ale řada indikátorů potvrzuje, že využití zdrojů na trhu práce zůstává – ač o něco blíže – významně pod dlouhodobých cílem,“ zdůvodnil svůj postoj Fed.

Fedem sledovaná míra inflace, jádrový index výdajů na spotřebu (PCE) dle dnešního reportu o HDP sice vzrostl na 2,3 procenta z 1,4 % v první čtvrtině roku, Fed za růstem ale vidí dočasné faktory. Za méně jisté označil dlouhodobé setrvání míry inflace pod 2% cílem, zároveň ale za stabilní označuje dlouhodobá inflační očekávání.

Trhy posilují, opadl strach z dobrého…

Jak „nelogicky“ reagovaly americké akcie poklesem na výrazně silný údaj o růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí, tak „nelogicky“ mazáním ztrát a posunem do zisků reagují nyní na slova z Fedu. Komentáře k trhu práce jsou mnohem vlažnější, než bylo v posledních hodinách na trhu očekáváno. Index DJIA je u nuly, S&P 500 již o 0,2 % roste, Nasdaq přidává 0,6 %. Zlato zůstává níže, o své pozice, získané po silném HDP, ale přichází americký dolar, který se vrací nad 1,3400 k euru.

Určitým rizikem je, že zápis z jednání Fedu neobsahuje poslední komentáře Janet Yellenové, pronesené v Kongresu. Uvedla, že utažení měnové politiky může proběhnout rychleji, pokud trh práce bude svými čísly přesvědčovat o rychlejším vzestupu, než s jakým nyní počítá Fed.

Gross: Fed sleduje mzdy, méně nezaměstnanost a inflaci

Podle globálního stratéga JPMorgan Davida Kellyho se odsouvá doba, kdy Fed zahájí zvyšování sazeb. „Domnívám se, že místo míry nezaměstnanosti – aktuálně na úrovni 6,1 % při cíli Fedu 6,5 % – a místo inflace sleduje Fed zejména vývoj mezd. A dokud u nich neuvidíme skok na tři procenta (růstu), Yellenová svůj holubičí tón neopustí,“ odhaduje osobnosti dluhopisového fondu PIMCO, Bill Gross.

Newsletter