Krach bank oslabil korunu, která ale zůstává silná

Klíčové body

  • Koruna zpevnila pod 23,70 za euro a pod 21,90 za dolar.
  • Snížená očekávání u amerických sazeb vytváří tlak na silnější euro a měny regionu.
  • Guvernér ČNB Michl má prostor přitvrdit v rétorice. Sazby zůstanou beze změny.
Zdroj: Depositphotos

Koruna je z historického pohledu stále velmi silná, a to hned proti několika zahraničním měnám. Nákup eura se pohybuje pod 23,70 a dolar koupíte za méně než 22 korun. Česká měna, přestože se řadí mezi rizikové, zůstává silná i v době problémů v bankovním sektoru. To neznamená, že na krach Silicon Valley Bank a problémy dalších nereagovala. Obavy z vývoje na bankovním sektoru se obratem projevily na hodnotě akcií řady bankovních domů, které problémy podobné krachující bance, alespoň doposud, neměly. Projevilo se to i ve vývoji kurzu koruny, která oslabila nad hodnotu 24,00 za euro. Po zmírnění obav opět mírně posílila, pro další vývoj kurzu budeme čekat na dodatečné signály.

Jedním ze zdrojů signálů pro vývoj kurzu koruny by mohla být Česká národní banka, která jedná o měnových otázkách osmkrát ročně. Dnes 29.3. se opět sejde na měnověpolitickém jednání, kde ale neočekáváme žádná velká překvapení. ČNB podle všeho opět rozhodne o stabilitě sazeb. Jejich navýšení není z různých argumentů členů rady, jako je například objem úvěrů českých subjektů v eurozóně, ve hře. O snížení sazeb v době dvouciferné inflace také nemůže být řeč. Nebo alespoň rozumná řeč. Záležet tedy bude na rétorice guvernéra ČNB.

Pokud se bude guvernér držet nastavené a relativně tvrdé rétoriky o důležitosti pevné koruny z pohledu ČNB, může se jednat o signál pro zastavení oslabování koruny, či její posílení. Pokud ale ve srovnání s posledním zasedáním ČNB svou rétoriku zmírní, může mezi držiteli korun a korunových aktiv dojít k růstu nejistoty a tlaku na prodej, což by samozřejmě vedlo k dodatečným tlakům na oslabení. V takovém případě by bylo zajímavé sledovat chování ČNB. Pokud by při dalším oslabování koruny opět zasáhla na devizovém trhu, můžeme se dočkat výraznějšího posílení koruny. Vše ukážou další dny.

Česká koruna je pro investory velmi zajímavá. Úrokový diferenciál je ve srovnání s velkými centrálními bankami stále pozitivní. Očekávání trhu v otázce zpomalení či zastavení cyklů navyšování úrokových sazeb v USA vyznívá pozitivně pro euro, které proti dolaru posiluje, ale i pro korunu a další měny regionu. Koruně do jisté míry pomáhá i velmi nákladné držení krátkých pozic a konverze eurových podnikatelských úvěrů českých firem zpět do korun. Koruna ale nepotvrdila námi udělenou a do jisté míry anekdotickou nálepku bezpečného přístavu, protože na nejistoty na bankovním trhu reagovala oslabením. Kurz koruny v dalších týdnech podle všeho ukáže zvýšenou míru volatility a nabídne tak příležitosti pro výhodný nákup i prodej. Situaci se vyplatí sledovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0830 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,68 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0762 do 1,0919 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,81 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,52 až 23,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,65 do 22,01 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter