Cena ropy padá. Proč si i tak na pumpách připlatíme?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty během minulého týdne pokračovaly ve zdražování. Průměrná cena benzínu se zvýšila o 15 haléřů na 36,97 Kč. Podobné tempo růstu vykázaly i průměrné ceny nafty. Litr zdražil o 14 haléřů na 31,33 Kč. Pro motoristy přinesou následující týdny dobré i špatné zprávy. Tou dobrou je odsunutí opětovného zvýšení spotřební daně u nafty, které vláda zřejmě nestihne prosadit dříve než v září. I během léta by tak měla být nafta o přibližně 1,80 Kč levnější než za normálních okolností. Tou špatnou je vyhlídka na další zdražení cen pohonných hmot, které nás čeká v následujících týdnech.

Nemělo by se sice jednat o podstatný nárůst cen, do začátku července ale může litr nafty i benzínu zdražit až o 50 haléřů. Se začátkem prázdnin se pojí vyšší poptávka po pohonných hmotách a čerpací stanice tak této situace začínají postupně využívat, a zvyšují své marže. Za poslední týden také výrazně oslabila česká koruna, a to jak na páru s USD, tak i EUR. Slabší koruna mírně prodraží dovoz pohonných hmot. Výraznějšímu zdražení v krátkém období by však měly zabránit ceny ropy, které opět minulý týden oslabily. Po překvapivém omezení těžby ropy o 1 milion barelů denně od července ze strany Saudské Arábie ropa Brent neudržela zisky a během týdne se propadla ze 78 USD za barel na 72 USD. Na vině jsou zejména slabá hospodářská data z Číny a také snížení cílové ceny na ropu v tomto roce od banky Goldman Sachs.

V rámci několika měsíců by však mohly ceny ropy Brent opět vzrůst nad hranici 80 dolarů. Kartel OPEC potvrdil svůj výhled na růst světové poptávky po ropě v tomto roce. Stále očekává růst poptávky o 2,3 milionu barelů denně. Od července be na thru navíc chybět významný podíl produkce OPEC+. Omezení produkce by se měly vyšplhat až na 4,66 milionu barelů denně, což odpovídá téměř 5 % světové poptávky. V druhé půlce roku tak může na trhu nastat nedostatek ropy. Během posledních dvou seancí navíc ceny ropy výrazně rostly díky snížení krátkodobé úrokové sazby v Číně. To by mohlo povzbudit čínskou poptávku a také průmysl.

Čína stále drží základní úrokovou sazbu na 3,65 % a její meziroční inflace za květen přitom byla jen 0,2 %. Tamní úrokové sazby jsou tak zbytečně restriktivní a je dost možné, že se dočkáme další úpravy. Pro další směřování cen ropy bude také klíčové další nastavení úrokových sazeb v USA.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter