Ceny výrobců ukazují na pokles inflace a oslabení koruny

Klíčové body

  • Na dnešním zasedání ČNB podle všeho bude odhlasovaná stabilita úroků na úrovni 7 %.
  • Ceny výrobců ukazují na meziroční pokles cen v zemědělství a průmyslu, což by mělo přispět k poklesu inflace v dalších měsících.
  • Koruna bude vlivem slabé ekonomiky a očekávaného obratu v měnové politice ČNB oslabovat.
Zdroj: Depositphotos

Dnes je na pořadu dne měnověpolitické zasedání České národní banky. Dle očekávání ponechá bankovní rada úroveň úrokových sazeb na stávajících 7 %. Na zasedání v květnu došlo ke změně poměru hlasů mezi stabilitou a zvýšením. Pro stabilitu místo tradičních pěti radních hlasovali „pouze“ čtyři, což je stále většina v sedmičlenné bankovní radě. Radní Jan Frait v květnu uvažoval o hlasování ve prospěch zvýšení sazeb. Nakonec se rozhodl pro stabilitu a byl tak pomyslným jazýčkem na vahách. V červnu je situace jiná. Od posledního zasedání přišla z domácí ekonomiky data, která potvrzují klesající inflaci. Očekáváme proto dnes hlasování pro stabilitu sazeb.

Už několik měsíců trápí české firmy a domácnosti vysoká míra inflace. Její hodnoty ale už klesají, kdy pomyslný vrchol 18 % inflace nastal v září loňského roku. Poslední data o inflaci ukazují na hodnotu 11,1 % v květnu. Dle prognózy České národní banky a dalších finančních institucí by inflace měla v dalším roce klesnout k 2% cíli s tolerančním pásmem +- 1 %. Poklesu inflace výrazně pomůže oslabení inflačních tlaků a efekt srovnávací základny. Ten zjednodušeně vychází z metodiky výpočtu meziroční inflace, která, jak už z názvu vyplývá, srovnává naměřené hodnoty se situací před rokem. V roce 2024 tak bude vývoj srovnáván s již už vysokými cenami z roku 2023. Nárůst cen v tomto srovnání tak nebude dramatický. Ceny stále porostou, ale podstatně pomalejším tempem.

Pokles je zřejmý i u tzv. předstihových indikátorů, jako je jako jsou indexy cen výrobců. Jejich vývoj pomáhá analytikům s odhady dalšího vývoj cen v ekonomice. Vývoj cen výrobců se s jistým zpožděním projevuje v budoucím vývoji cen. Samozřejmě platí, že zvýšení cen výrobců se do růstu cen projevuje relativně rychle. U poklesu je propis do koncových cen pro spotřebitele pomalejší. Ceny zemědělských výrobců klesaly meziměsíčně o 5,2 % a meziročně dokonce o 10,2 %. Lze tedy očekávat alespoň zmírnění růstu cen potravin a dalších zemědělských výrobců v dalších měsících. Ceny průmyslových výrobců klesly o 3,6 %.

Naopak ceny ve stavebnictví meziročně vzrostly o 6,9 %, což bude naopak tlačit na růst cen. Rostly i tržní ceny služeb pro podniky. Meziročně o 6,2 %. Podíl stavebnictví a služeb pro podniky na spotřebním koši je ale podstatně menší ve srovnání se zemědělskými a průmyslovými výrobky. Měření cen výrobců tak ukazuje na další pokles inflace v České republice.

Pro korunu zůstává střednědobý výhled stále stejný. Očekáváme její pozvolné oslabování kvůli výkonu ekonomiky, který je pod očekáváními z jara letošního roku. V druhé polovině by však měl nastat obrat a česká ekonomika by měla zrychlit. Dalším faktorem, který hovoří ve prospěch slabší koruny je očekávané snižování úrokových sazeb ČNB na konci tohoto roku. Případně na začátku roku 2024. To bude mít negativní vliv na výši úrokového diferenciálu a koruna tak bude méně zajímavým aktivem pro zahraniční obchodníky. Očekávané opuštění ústního kurzového závazku by způsobilo další odliv zájmu o českou korunu a její další oslabení.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0917 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0879 do 1,0985 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,77 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,77 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,64 ž 23,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,61 do 21,84 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter