Ceny benzínu na našich čerpacích stanicích v uplynulých dnech stagnovaly. Litr tak stále v průměru stojí 37,36 Kč. Mírně však zdražila nafta, a to o 11 haléřů na 32,46 Kč za litr. Nenaplnily se tak scénáře o masivním nárůstu marží, který mohl provázet pohonné hmoty na začátku léta díky vyšší poptávce. Ceny pohonných hmot by mohly zůstat bez výraznější změny i následující dny, poté však čekáme spíše jejich nárůst.
Ceny ropy od začátku července poměrně výrazně vzrostly díky pádu amerického dolaru a obavám o nedostatek ropy na trhu. Od srpna totiž bude na trhu chybět 5,16 milionu barelů ropy denně díky pokračování dobrovolných produkčních škrtů Ruska a Saúdské Arábie. Jedná se přibližně o 5 % celosvětové poptávky. Oslabuje však také česká koruna. Inflace za červen dosáhla úrovně 9,7 % a trhy již vyhlíží první snížení úrokových sazeb ČNB, které by mohlo přijít do konce roku. Slabší koruna a vyšší ceny ropy se tak postupně promítnou i na ceny pohonných hmot na našich čerpacích stanicích. Do konce prázdnin by tak mohl benzín i nafta zdražit o několik desítek haléřů. Výraznějšímu zdražení však brání americký dolar, který v posledních dnech výrazně oslabil. V USA se inflace postupně blíží cíli centrální banky a úrokové sazby tam brzy dosáhnou svého vrcholu. Dolar by tak mohl oslabovat i nadále.
Výraznější zdražení pohonných hmot by mohlo nastat při dalším růstu cen ropy. Ropa Brent v uplynulých dnech po delší době opět překonala úroveň 80 dolarů za barel. Nad danou úroveň vyslalo nejen výrazně oslabení amerického dolaru, ale také protesty v Lybii, které výrazně omezily tamní produkci ropy. Nad úroveň 60 dolarů za barel se také po dlouhé době dostala ruská ropa Urals. Sankce na ruskou ropu zakazují její prodej nad 60 dolarů – v takovém případě nesmí být přepravována západními společnostmi ani pojištěna. Bude se tak jednat o velký test sankční úrovně, zejména pak u Indie. Ta je oficiálně spojencem západu, zároveň je ale také závislá na levné ruské ropě.
Rusko rozvířilo ropné trhy také oznámením, že od srpna oficiálně sníží svou produkci o 500 tisíc barelů denně. Tuto úroveň sice mělo Rusko dodržovat již od března, zatím to však nepotvrdila oficiální data. Cena ropy by mohla také vzrůst díky blížící se hurikánové sezóně v USA, která se může výrazně podepsat na tamní ropné produkci. Výraznějšímu růstu ropy však zatím stále brání slabá data z průmyslu v USA, EU a Číně. Tento týden navíc Čína zveřejnila data k HDP za Q2, která opět zklamala. Další slabé výkony čínské ekonomiky by však mohly přinutit kartel OPEC k dalšímu snížení ropné produkce.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.