Benzín i nafta skokově zdražují. Padne hranice 40 Kč?

Zdroj: Depositphotos

Doslova skokovým zdražením si prošel v uplynulém týdnu trh s pohonnými hmotami. Do cen se promítly hned tři nešťastné faktory najednou. Výrazně začala oslabovat česká koruna, která po oficiálním ukončení intervenčního režimu ČNB oslabila na 24,30 na páru s eurem. Oslabuje také na páru s americkým dolarem. Slabší česká koruna prodraží dovoz ropy i pohonných hmot. Již 6 týdnů navíc roste na trhu cena ropy, což se postupně promítlo i do cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu. Například ceny nafty tam během července vzrostly o několik desítek procent. Do třetice navíc nastalo na začátku srpna zvýšení spotřební daně u nafty, které zvýší průměrnou cenu na litr o 1,80 Kč. Češi si tak na čerpacích stanicích pořádně připlatí.

Cena nafty od konce července vzrostla v průměru o těžko uvěřitelných 3,28 Kč na 36,52 Kč. Její cena je tak nejvyšší od konce tohoto února. Tak výrazný skok ceny nafty nezaznamenaly od loňského března. Výrazně pak zdražil i benzín. Litr v průměru stojí 39,22 Kč a od konce července tak zdražil o 1,15 Kč. Výhled na další dny bohužel nehovoří příliš pozitivně. Do pohonných hmot se bude dále promítat růst cen na burze v Rotterdamu a další oslabení očekáváme i u české koruny. Vyšší tempo růstu bude patrně čekat opět naftu, která může v průměru zdražit i na 38 Kč za litr ještě do konce prázdnin. Benzín pak bude atakovat průměrnou cenu kolem 40 Kč za litr.

Zvýšení spotřební daně u nafty využily i někteří provozovatelé čerpacích stanic a výrazněji tak navýšili své marže. Na to si však posvítí Ministerstvo financí, které marže detailně sleduje již od loňského léta. Data za srpen by měla být dostupná v polovině září. Zajímavá situace je nadále na trhu s ropou. Její cena roste již 6 týdnů za sebou, a ropa Brent postupně atakuje maxima z dosavadního průběhu roku 2023. Další růst způsobilo oznámení Saúdské Arábie o prodloužení dobrovolných těžebních omezení o 1 milion barelů denně do září. Již tak bude platit 3 měsíce v řadě. Svůj ropný export v září omezí i Rusko, tentokrát o 300 tisíc barelů denně.

Nadějí na pokles cen ropy jsou slabá ekonomická data z Číny, která je největším ropným importérem na světě. Čína se v červenci propadla do deflace, výrazně navíc padá její průmysl a také import a export. V USA se navíc konci blíží vrchol motoristické sezóny a poptávka po pohonných hmotách by tak mohla klesat. Ratingová agentura Fitch navíc snížila minulý týden rating USA, což může výrazně zahýbat s optimismem na trzích. Jako aktuální vrchol cen ropy brent by tak mohla zapůsobit úroveň 90 dolarů, pro ještě vyšší úrovně aktuálně na trhu mohou chybět fundamentální důvody. Ceny pohonných hmot by tak mohly vystoupat i přes 38 Kč u nafty a 40 Kč u benzínu.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter