Umělá inteligence stále více proniká do zdravotnického sektoru a přináší s sebou revoluční změny – ať už jde o vyšší efektivitu či přesnější diagnostiku. Česká startupová scéna si v tomto ohledu nezadá s globálními trendy a vytváří inovativní řešení, která pomáhají chránit zdraví pacientů a zároveň šetří práci lékařům. Jedním z oceňovaných českých projektů je i MAIA Labs, zaměřující se na boj proti rakovině tlustého střeva.
“Rakovina tlustého střeva je druhá nejsmrtnější rakovina – každé 3 minuty na ni zemře jeden Evropan. Navíc je zde vysoká miss rate – podle statistik lékař nevidí okolo 20 % nálezů. Technologie však toto dokáže významně snížit,” uvádí v rozhovoru pro Roklen24 Lukáš Loun, zakladatel a CEO společnosti MAIA Labs. Co ho po více než dekádě v mezinárodních korporacích přivedlo k vývoji diagnostického zařízení s umělou inteligencí a jaký potenciál má MAIA Labs do budoucna? Přečtěte si následující rozhovor.
Jaký je příběh za vaším startupem MAIA? Proč jste se rozhodl zaměřit se na kombinaci technologií, umělé inteligence a zdravotnictví?
Vždycky jsem chtěl vytvořit něco vlastního, něco, co si budu moct postavit tak, aby mi to dávalo smysl. Po více než dekádě v mezinárodních korporacích jsem si dal půl roku volno a tento čas jsem věnoval přemýšlení nad tím, který ze svých nápadů přetavím v business. Nakonec jsem se rozhodl pro využití AI ve zdravotnictví z čistě pragmatických důvodů. Je tam vysoká škálovatelnost, nedostatek lékařů a zdravotnictví je s využitím umělé inteligence oproti průmyslu opožděno o několik let.
Jako startovní “use case” jsem vybral kolonoskopii, protože rakovina tlustého střeva je druhá nejsmrtnější rakovina – každé 3 minuty na ni zemře jeden Evropan. Toto vyšetření se týká úplně každého z nás několikrát za život. Navíc je zde vysoká miss rate – podle statistik lékař nevidí okolo 20 % nálezů, technologie však toto dokáže významně snížit. Jsem hrdý na to, že pracuji na projektu, který nejen pomáhá zachraňovat životy, ale má i obrovský byznysový potenciál.
Můžete popsat, co zařízení od MAIA umí a jakým způsobem zlepšuje a ulehčuje endoskopická vyšetření?
Začíná to tím, že připojíme malou krabičku o velikosti 15×20 centimetrů ke standardní endoskopické věži. Jedná se o speciální, námi vyvinuté zařízení, které obsahuje velmi výkonný průmyslový mikropočítač, který dokáže v reálném čase počítat naše pokročilé algoritmy. Tato krabička se připojí mezi monitor a endoskop a v reálném čase označuje lékaři přímo na monitoru nebezpečné nálezy. Pokud je lékař přehlédne, upozorní ho pípnutím. Zároveň dokáže tyto nálezy v reálném čase klasifikovat, což znamená, že se lékař může okamžitě rozhodnout, jestli tento nález odstraní. Nálezy dokáže také velmi přesně měřit a sledovat další důležité statistiky, jako je například čas dosažení tenkého střeva při vyšetření, vytahovací časy a další. Na konci vyšetření MAIA vygeneruje zprávu s nálezy a tím pomáhá lékaři s potřebnou administrativou. Celkem dokážeme ušetřit lékaři až 20 % času a zvýšit kvalitu vyšetření.
Jaké vnímáte největší překážky při používání nových technologií a umělé inteligence ve zdravotnictví? Co bylo pro vývoj vašeho zařízení a vstup na trh největší výzvou?
Jako při zavádění jakékoliv jiné nové technologie je i v našem případě největším blokátorem mindset uživatelů, v tomto případě lékařů. Jsou tací, kteří rádoby vtipně shazují využití umělé inteligence, ale těm bohužel zatím nedochází, že nejde o technologii, která je má nahradit, ale zbavuje je běžných rutinních úkonů a také pomáhá eliminovat chyby. Naštěstí jsou tito lékaři v menšině a setkáváme se hlavně s progresivními lékaři, kteří nové technologie používat chtějí a vidí v nich budoucnost.
Dalším blokátorem může být regulace, jelikož se pohybujeme ve zdravotnictví a naše zařízení tak musí splňovat parametry zdravotnického prostředku. V celé Evropě je aktuálně nedostatek certifikačních autorit a čekací lhůty na certifikaci zdravotnických prostředků jsou v řádu let. Otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet regulace AI, konkrétně mám na mysli AI Act.
Výzvou je obecně vytvoření fungujícího ekosystému, který začíná sběrem datasetů, pokračuje učícím procesem, vývojem algoritmu, implementací zařízení a končí návrhem celého systému tak, aby odpovídal nejvyšším nárokům na zabezpečení. Vše musí nakonec samozřejmě projít certifikací a klinickými zkouškami. Teprve potom se může začít prodávat, což je cesta, která odradí nejednu firmu nebo startup od vytváření produktů pro zdravotnictví.

Jaké další oblasti medicíny může vaše technologie potenciálně ovlivnit?
Obecně veškerá endoskopická vyšetření. Aktuálně pracujeme na kolonoskopiích a gastroskopiích, následovat budou urologie a bronchoskopie a v jednání jsou také moduly gynekologické, artroskopické a ORL. Naše zařízení se může používat také na chirurgických sálech k detekci a evidenci použitých nástrojů a k pořízení záznamu ze zákroku pro případné další vyhodnocování.
Za své unikátní zařízení již sbíráte ocenění, nedávno jste vyhráli první místo v soutěži Nápad roku od Vodafone. V čem byla pro Vás účast v této soutěži přínosem?
Prvně nás vítězství v tak prestižní soutěži utvrdilo v tom, že to, co děláme, děláme dobře a náš nápad není pouze společensky prospěšný, ale má i byznysový potenciál. Projekty, které se dostaly do finále Vodafone Nápad roku, byly jeden vedle druhého velmi kvalitní a za některými z nich stáli zkušení byznysoví matadoři. My jsme však podle poroty vyhráli na celé čáře.
Neméně důležitým aspektem je publicita a PR, což byl hlavní záměr, se kterým jsme do soutěže šli. Od minulého týdne mám denně několik e-mailů se žádostí o spolupráci, investici nebo zájemců o zaměstnání.
V neposlední řadě je to i finanční výhra, která se nám samozřejmě hodí, protože doposud jsme projekt bootstrapovali a slíbil jsem týmu, že když vyhrajeme, pořídím konečně dobrý kávovar do kanceláře.
V jaké fázi nyní s MAIA jste a jaká jsou Vaše plány a vize do budoucna?
Stále jsme ve fázi vývoje, kdy máme funkční MVP, které provozujeme ve více než desítce českých a slovenských nemocnic. A protože je o naše řešení velký zájem i v zahraničí, rozhodli jsme se akcelerovat vývoj a momentálně se nacházíme ve fázi výběru investora. V plánu máme rozšiřovat naše řešení o nové modality, ale také přijít se službou, která by pomohla lékařům s prioritizací pacientů na základě už dříve proběhlých vyšetření.
Naším dlouhodobým cílem je vytvářet asistenty, kteří budou lékaři pomáhat a vyřeší za něj nezbytnou administrativu. Lékař se tak bude moci plně věnovat tomu, co ho baví a co umí nejlépe – a to je léčení. Naše řešení připravujeme tak, aby byla dostupná i pro malé ambulance a mohli jsme tak pomoci eliminovat rakovinu co největšímu počtu lékařů.
Lukáš Loun je zakladatelem a CEO nového MedTech startupu MAIA LABS. Dříve působil v nadnárodních společnostech ABB a Siemens jako ředitel obchodu.