Pohonné hmoty pokračovaly v minulém týdnu ve zlevňování, výrazně padala zejména cena u benzínu. Litr v průměru zlevnil o 53 haléřů na 39,98 Kč. Litr benzínu se tak po měsíci opět dostal pod hranici 40 Kč. Zlevnila také nafta, tempo však bylo o něco pomalejší. Litr v průměru zlevnil o 20 haléřů na 40,21 Kč. Poprvé od ledna je tak nafta dražší než benzín.
Za zlevňováním stojí hned několik faktorů, tím hlavním je korekce na trhu s ropou. Od začátku října ropa Brent výrazně zlevnila, minulý týden její cena poklesla dokonce pod 84 dolarů za barel. Hlavní příčinou jsou obavy o světovou poptávku kvůli současným úrovním úrokových sazeb po světě. Zejména v USA budou úrokové sazby vyšší po delší dobu, což může v delším období výrazně srazit poptávku po ropě. Díky vyšším sazbám posiluje americký dolar, který má také vliv na pád cen ropy. Kartel OPEC navíc oznámil, že se jeho objem těžby do konce roku již nezmění. Ropy je sice na trhu stále nedostatek, pozitivem však je fakt, že se svět nemusí bát dalších škrtů v produkci. Rusku se navíc podařilo stabilizovat jeho trh s pohonnými hmotami a opět začalo exportovat naftu i benzín do zahraničí. Zlevňování pohonných hmot by tak mělo pokračovat i v následujících dnech, opět bude výraznější u benzínu. Jeho cena by mohla spadnout příští týden i o desítky haléřů. Cena nafty bude padat pomaleji, s přicházející zimou opět roste poptávka po ní na topné účely.
Ještě výraznějšímu zlevnění pohonných hmot však zabránil nečekaný konflikt na Blízkém východě. Cena ropy na situaci reagovala růstem o 4 %, a barel ropy Brent tak aktuálně stojí 87 dolarů. Trh v tuto chvíli plně neakceptuje všechna rizika. Zatím je velmi brzy odhadovat skutečný vliv konfliktu na trh s černým zlatem. Pokud nepřeroste v mezinárodní konflikt, je možné, že nás již podstatnější růst cen ropy nečeká. Mluví se ale o roli Íránu. Pokud bude potvrzena, může konflikt přerůst v mezinárodní a ceny ropy se mohou opět dostat nad hranici 100 dolarů za barel.
Případné vojenské nebo politické zásahy proti Íránu by mohly mít výrazný cenový efekt, zvláště v současnosti, kdy je ropy na trhu nedostatek. Jeden americký senátor již avizoval, že případným cílem může být ropná struktura v Íránu. Ten produkuje přes 3 miliony barelů ropy denně a jakýkoliv konflikt by mohl ceny ropy vyhnat i výrazněji nad 100 dolarů. Aktuálně se navíc zdá, že USA přesouvají do dané oblasti své letadlové lodě.
Vzhledem ke konfliktu by mohla také výrazněji oslabit česká koruna. V dobách geopolitického napětí totiž investoři spíše vyhledávají bezpečné přístavy, jako je dolar nebo švýcarský frank. Česká koruna je stále spíše exotickou měnou a mohla by tak oslabit výrazněji než třeba euro. Na páru s eurem již koruna atakuje úroveň 24,60 a v případě vyhrocení konfliktu není vyloučeno další oslabení. Inflace za září navíc vyšla výrazně nižší než jsme očekávali, na ČNB je tak vytvářen tlak ohledně snížení sazeb. Dlouhodobější pokles cen pohonných hmot je tak nyní ohrožen.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.