Benzín i nafta zlevňují. Dočkáme se cen z léta?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty pokračovaly v minulém týdnu ve zlevňování. Litr benzínu v průměru zlevnil o 40 haléřů na 39,17 Kč. Zlevnila také nafta, tempo však bylo o něco pomalejší. Litr v průměru zlevnil o 24 haléřů na 39,64 Kč.

Za zlevňováním stojí hned několik faktorů, tím hlavním je korekce na trhu s ropou. Díky diplomatickým vyjednáváním na Blízkém východě výrazně klesla cena ropy Brent. Barel zlevnil z 94 dolarů na 88. Tato korekce by se měla do cen pohonných hmot výrazněji promítnout v následujících dnech. Mírné zlevňování pohonných hmot by tak mělo pokračovat i v následujících dnech, opět bude o něco výraznější u benzínu. Jeho cena by mohla spadnout příští týden opět o nižší desítky haléřů. Cena nafty bude padat pomaleji, s přicházející zimou opět roste poptávka po ní na topné účely.

Situace na Blízkém východě se však může kdykoliv změnit a pádu cen pohonných hmot tak vystavit stopku. Negativně se do vývoje pohonných hmot promítá kurz české koruny, která na páru s eurem výrazně oslabuje. Od začátku října oslabila o více než procento na 24,68 CZK/EUR. Slabá koruna prodražuje dovoz ropy a pohonných hmot. Vzhledem k relativně uspokojivému pádu inflace již trh vyhlíží první snížení úrokových sazeb ČNB, které by mohlo nastat do konce tohoto roku. Snížení sazeb do konce roku ostatně ani nevylučují někteří představitelé centrální banky. Kurz EUR/CZK pak může vzrůst i přes 25, což se může promítnout negativně na vývoji cen pohonných hmot.

Situace na Blízkém východě však stále představuje velké riziko. Diplomatická jednání mohou kdykoliv selhat a případné zahájení pozemní operace v pásmu Gazy může ceny ropy vyhnat na výrazně vyšší hodnoty. Nejhorším scénářem pro ceny ropy bylo zapojení Íránu, Libanonu a případně USA do konfliktu. V takovém případě může cena ropy atakovat i historická maxima kolem 140 dolarů za barel.

Pro vývoj cen ropy bude klíčová také situace v Číně. Z její ekonomiky chodí smíšená data, stále však bezprostředně hrozí propad do deflace a snížení ekonomického růstu. Ve velkých problémech jsou stále developeři, kteří vrhají špatné světlo na celou čínskou ekonomiku. Prakticky každý týden čteme články o krachujících developerech. Pokud se Čína rychle neprobere, tak mohou ceny ropy opět spadnout. Čínské HDP za Q3 však ukázalo trochu naděje, když dosáhlo na 4,9 % ve srovnání se stejným kvartálem před rokem. Trh přitom očekával jen 4,4 %. I Q4 by mělo být v Číně z pohledu HDP vydařené, růst by mohl být i nad 6 %, jelikož Q4 roku 2022 byl poměrně slabý. Velké americké banky tak opět očekávají, že Čína letos dosáhne na původně předpokládaný růst HDP za celý rok přes 5 %. Do konce roku však v Číně výrazný nárůst poptávky po ropě nečekáme, země se předzásobila ropou při nižších cenách a její poptávka by do konce roku tak mohla mírně klesnout. Jakákoliv negativní překvapení z čínské ekonomiky tak mohou naopak cenu ropy opět zatlačit níže.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter