Čeká pohonné hmoty výrazné zlevnění?

Zdroj: Depositphotos

V uplynulých sedmi dnech pokračovalo mírné zlevňování pohonných hmot. Litr benzínu v průměru zlevnil o 12 haléřů na 38,94 Kč, poprvé od začátku srpna tak jeho cena prolomila hranici 39 Kč. Mírně zlevnila i nafta, její průměrná cena padla o 11 haléřů na 39,44 Kč za litr. Nafta je tak nejlevnější od půlky září. V následujících dnech by zlevňování pohonných hmot mělo pokračovat, dokonce by mohlo i nabrat na síle.

Postupně by se do cen totiž mohla promítat korekce na trhu s ropou. Ta již prakticky odevzdala veškeré válečné prémium. Barel ropy Brent se prodává pod 86 dolarů, před válkou byla cena na burze 84 dolarů. Ve srovnání s listopadovým vrcholem tak cena klesla již o 9 dolarů. Obavy z konfliktu na Blízkém východě totiž vystřídaly obavy a zdraví globální ekonomiky. V hlavních ekonomikách totiž oslabuje průmysl a vysoké úrokové sazby budou centrální banky držet asi po delší dobu. To by mohlo snížit poptávku po ropě. Nečekaně se navíc propadlo HDP Saúdské Arábie kvůli produkčním škrtům. Je tak možné, že k dalšímu omezení produkce již země nesáhne, spíše naopak.

Druhý dech nabrala také česká koruna, která na páru s eurem posílila z 24,70 na 24,50 CZK/EUR. U koruny však očekáváme spíše další oslabování. Díky zmíněným faktorům by mohly ceny pohonných hmot v následujících týdnech padnout i o více než korunu. Korekce se pak bude týkat zejména benzínu, hlavní cestovní sezóna je již u konce a poptávka bude klesat. Výraznější korekci u cen nafty pak zabrání poptávka na topné účely, která roste s přicházející zimou.

Situace na Blízkém východě však stále představuje velké riziko. Diplomatická jednání mohou kdykoliv selhat a případné zahájení pozemní operace v pásmu Gazy může ceny ropy vyhnat na výrazně vyšší hodnoty. Izrael již dokonce zahájil operace v pásmu Gazy, zatím se však údajně nejedná o plánovanou velkou invazi. Nejhorším scénářem pro ceny ropy bylo zapojení Íránu, Libanonu a případně USA do konfliktu. V takovém případě může cena ropy atakovat i historická maxima kolem 140 dolarů za barel.

Tomuto tématu se věnovala i World Bank, která odhaduje tři možné scénáře na trhu s ropou při další eskalaci konfliktu. Při dalším omezení těžby ropy o 500 tisíc až 2 miliony barelů denně podle ní vzroste cena ropy na 93 až 102 dolarů. Podobná situace nastala při válce v Lybii. Při omezení těžby o 3 až 5 milionů barelů očekává ceny ropy na úrovni 109 až 121 dolarů. Taková situace nastala v Iráku v roce 2003. Nejhorší scénář, při kterém by vypadla denní produkce v objemu 6 až 8 milionů barelů ropy, by mohl vyhnat ceny ropy na 140 až 157 dolarů.

Rizik pro další růst cen ropy je tak stále více než dost. Ceny pohonných hmot by tak na našich čerpacích stanicích mohly při nejhorším scénáři atakovat úrovně i přes 50 Kč za litr. World Bank očekává průměrnou cenu ropy ke konci tohoto roku na 90 dolarech, v příštím roce díky ochlazování světové ekonomiky pak na úrovni kolem 80 dolarů za barel.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter