Proč padá cena ropy? A budou pohonné hmoty za 36 korun?

Zdroj: Depositphotos

Ceny pohonných hmot již prakticky dva měsíce klesají, minulých 7 dnů nebylo výjimkou. Výraznější pád ceny byl u benzínu, litr v průměru zlevnil o 50 haléřů na 37,04 Kč. Výrazně zlevnila i nafta, v průměru o 36 haléřů na 37,32 Kč za litr. Rychlejší pád cen u benzínu není překvapivý, do trhu se postupně promítá opětovně zavedený export benzínu z Ruska. S přituhující zimou také roste využití nafty na topné účely. Hlavním důvodem pádu cen pohonných hmot jsou nadále klesající ceny ropy. Ty nenabraly druhý dech ani po zasedání kartelu OPEC z minulého týdne. Ropa Brent tak aktuálně dokonce stojí méně než 77 dolarů za barel, což je nejnižší hodnota od července.

Na zasedání sice kartel prodloužil současné těžební limity do příštího roku a přislíbil další škrty v objemu 900 tisíc barelů denně, trh však očekával ještě přísnější rozhodnutí. Také se spekuluje, zda jednotliví členové OPEC vůbec svou produkci dle dohody omezí. Negativní ekonomické zprávy z Číny také stále tlačí ropu níže a níže. Pozitivní je nečekaná síla české koruny, která na páru s eurem drží úrovně 24,35. Pád cen ropy by se do trhu pohonných hmot měl promítat i nadále, v příštím týdnu tak očekávám pád průměrné ceny benzínu pod 37 Kč za litr a u nafty přiblížení k této hranici. Do konce roku by pak měl být vývoj pohonných hmot nadále příznivý, benzín by dokonce mohl překonat i hranici 36 Kč za litr.

Větší otřes by tak nemuselo napáchat embargo na dovoz ruských ropných produktů do ČR, které začalo platit tento týden. Česku tak vypadne klíčový zdroj zejména u nafty, jelikož jsme její podstatnou část dováželi ze Slovenska, kde se vyrábí právě z ruské ropy. Aktuálně čekáme na rozhodnutí Evropské komise, zda výjimku dovozu ropných produktů do ČR prodlouží. Sice by k tomu mělo dojít, jelikož o prodloužení stojí ČR i Slovensko. O dané záležitosti by se mohlo jednat již příští týden, rozhodnutí však také může trvat delší dobu.

Nedostatku pohonných hmot a raketového růstu cen se bát zatím nemusíme. Nafty máme dostatečné zásoby a v případě výpadku dovozu ze Slovenska se podíváme po jiných dodavatelích na trhu. To by se mělo pojit jen s minimálním zdražením. Cenu pohonných hmot však určuje trh na burze v Rotterdamu a hlavním faktorem je zde cena ropy, která ustavičně padá. Pokud ruské pohonné hmoty nebudou smět k nám, tak se jich milerády ujmou jiné země.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter