Ceny pohonných hmot pokračovaly v uplynulých 7 dnech v sestupném trendu a vše nasvědčuje tomu, že zlevňování zdaleka nekončí. Průměrná cena benzínu spadla o 47 haléřů na 36,57 Kč za litr. Ještě výraznější bylo zlevnění u nafty, jejíž cena spadla o 57 haléřů na 36,75 Kč za litr. Cenové nůžky mezi benzínem a naftou se tak opět svírají.
Za pádem cen pohonných hmot stojí zejména extrémní propad cen ropy. Barel ropy Brent se již propadl pod 73 dolarů, což je velmi blízko nejnižších hodnot za tento rok. Ještě v druhé půlce října přitom stál o více než 20 dolarů, a to po propuknutí konfliktu na Blízkém východě. Vše navíc nasvědčuje tomu, že korekce cen ropy bude pokračovat. Pokud spadne pod 70 dolarů, bude se jednat o nejnižší ceny od konce roku 2021, tedy ještě před energetickou krizí.
Na ceny ropy tlačí hned několik faktorů – zasedání OPEC a nové dobrovolné škrty trh nebere seriózně, naopak se pro příští rok očekává nadbytek ropy. Produkční omezení nechtějí dodržovat některé africké země a také produkce Iráku a Spojených Arabských Emirátů je vyšší než se očekávalo. Produkce USA je navíc na historickém rekordu. Proti cenám ropy také vsází spekulanti, ropa tak klesá již 7 týdnů v řadě. K tomu musíme přičíst i velké problémy v Číně, které je již několik měsíců v deflaci. V zemi se navíc šíří další respirační onemocnění a poptávka po ropě tak může klesat dále.
Pád cen ropy se postupně promítá i na burzu pohonných hmot v Rotterdamu a následně i na naše čerpací stanice. Zlevňování pohonných hmot tak bude pokračovat i do konce roku. Průměrná cena benzínu i nafty by měla spadnout pod 36 Kč za litr možná už do Vánoc. Na trhu s ropou to zatím nevypadá na výraznou otočku, pád cen pohonných hmot proto může být dlouhodobý. Rizikově působí snad jen růst napětí v oblasti Rudého moře, kde jsou terčem úroků nákladní lodě a tankery. Pomocí dronů na ně útočí jemenští extrémisté. Rudé moře je klíčovým dopravním uzlem pro Asii a Evropu, jakékoliv napětí v dané oblasti tak může způsobit růst cen ropy i zemního plynu.
V USA očekáváme postupné doplnění státních ropných rezerv, které jsou vyplněné. Aktuálně činí pouze 350 milionů barelů, což je přibližně půlka ve srovnání se situací před rokem 2022. Jako klíčová úroveň je zde cena barelu ropy WTI 70 dolarů. Aktuálně se WTI pohybuje dokonce kolem 68 dolarů, je tak možné, že v USA začnou postupně plnit své sklady. To sice může dát ropě dočasný support, v USA však rozhodně nebudou chtít způsobit výrazný růst cen ropy. V příštím roce jsou prezidentské volby a nízké ceny pohonných hmot a pád inflace asi budou stěžejním tématem. Od USA tak neočekávám masivní nákupy ropy, její cena by tak mohla být pod tlakem delší dobu.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.