V uplynulých dnech byl vývoj cen pohonných hmot rozdílný. Zatímco nafta od minulé středy zlevnila o 9 haléřů na 36,07 Kč za litr, benzín naopak o 11 haléřů zdražil. Průměrná cena za litr benzínu je nyní 35,99 Kč. Nafta se tak svou cenou opět přibližuje benzínu a poprvé od minulého října může dojít na scénář, že cena nafty spadne pod cenu benzínu.
K tomu by mohlo dojít již v následujícím týdnu. Cena benzínu by měla být relativně stabilní, nafta by naopak mohla mírně zlevnit díky levnému plynu, poptávka po topné naftě není tak vysoká. Pohyby cen pohonných hmot by však měly zůstat minimální, cena ropy Brent se totiž od začátku roku drží v koridoru 75 až 80 dolarů. Za mírným zlevněním pohonných hmot by mohla stát silnější koruna, která mírně posílila na páru s eurem.
K výraznějšímu zlevnění by však mohlo dojít ke konci měsíce díky zajímavému dění na trhu s ropou. Ke konci minulého týdne byla zveřejněna produkce kartelu OPEC za prosinec, kdy došlo k překvapivému nárůstu o 70 tisíc barelů denně. O nárůst se postarala Angola, Nigérie a Irák. Tyto země více než vykompenzovaly další škrty v produkci Saúdské Arábie. Právě tato nejednota kartelu uklidňuje trhy, a cena ropy pak ke konci týdne padala.
Ještě výraznější pokles nastal toto pondělí, když se saúdská státní ropná společnost Saudi Aramco rozhodla snížit cenu ropy kvůli nedostatečné poptávce. To značí, že by ceny ropy mohly padat i nadále. Ke konci ledna by tak mohla průměrná cena benzínu i nafty spadnout ke 35,50 Kč za litr. Na trhu však stále panuje velké napětí vinou dění na Blízkém východě, které výrazně prodražuje námořní dopravu. Přes Suezský průplav putuje přibližně třetina světového obchodu a toto místo je tak naprosto klíčové. Některé dopravní společnosti již odklánějí své lodě přes jih Afriky, což se však pojí s výrazným prodloužením doby dodání a také s výrazným zdražením. Jen na palivu může být rozdíl u některých lodí v řádech vyšších stovek tisíc dolarů.
Při dlouhodobé indispozici v Rudém moři mohou dokonce potíže v mezinárodní dopravě opět rozproudit inflaci. Otázkou pak je efekt na trh s ropou – eskalace konfliktu by mohla vést opět k výraznému růstu cen ropy, možná i ke 100 dolarům za barel. Aktuální světová poptávka však dle posledních údajů zaostává za očekáváním a i rozproudění inflace by pak postupně způsobilo korekci cen ropy. Při vyšších úrokových sazbách po delší dobu by totiž poptávka po ropě pravděpodobně dále klesala.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.