Ceny pohonných hmot v uplynulých 7 dnech stagnovaly. Benzín sice mírně zdražil, jednalo se však o pouhé 2 haléře na průměrnou cenu 36,03 Kč za litr. Nafta naopak mírně zlevnila. Za stejné období litr zlevnil o 2 haléře na 36,06 Kč za litr. Nafta je tak již velmi blízko vyrovnání cen benzínu a v následujících dnech bude možná levnější. Poprvé od začátku října by tak průměrná cena nafty spadla pod tu u benzínu.
V uplynulém týdnu byly vysoce rozkolísané ceny ropy Brent, stále se však drží v koridoru 75 až 80 dolarů za barel. Výrazné změny cen pohonných hmot tak nemůžeme v následujících dnech předpokládat. Opět se bude jednat o pohyby maximálně v nižších desítkách haléřů. Nafta by však mohla zlevnit výrazněji než benzín. Velmi nízké ceny zemního plynu totiž snižují poptávku po naftě na topné účely.
Růst cen ropy a posléze pohonných hmot by mohl nastat v případě eskalace napětí na Blízkém východě. Situace je tam aktuálně velmi nestabilní a vojenské zásahy USA a Velké Británie proti rebelské skupině Hútíú mohou vést k další eskalaci napětí. Cena ropy Brent tak může prakticky okamžitě vystřelit výrazněji přes 80 dolarů za barel a vystavit stabilitě cen pohonných hmot stopku. Negativním faktorem je také česká koruna, která na páru s eurem výrazně oslabila. Po inflačních číslech za prosinec nyní trh očekává agresivní snižování úrokových sazeb. Kurz tak vyskočil na 24,75 CZK/EUR a vyloučeno není další oslabování.
Situace na trhu s ropou je však nyní dosti nevyzpytatelná. Na obě strany tlačí cenu ropy hned několik faktorů. Pro vyšší ceny hovoří již zmiňované napětí na Blízkém východě, to může přetrvávat po většinu tohoto roku. V USA navíc aktuálně panují velmi nízké teploty, které například v Severní Dakotě snížily produkci ropy o 425 tisíc barelů denně. Tento čtvrtek pak budou zveřejněny ropné zásoby v USA, kvůli počasí mohlo dojít k jejich vysokému poklesu.
Na nižší ceny ropy naopak tlačí obavy o globální ekonomický růst. Světový boj s inflací zatím rozhodně není vyhraný a vysoké úrokové sazby po delší dobu mohou snížit ekonomický růst na západě. Poptávka po ropě tak letos nemusí být tak silná, jak se čekalo.
To stejné platí i o Číně, ta se ale naopak potýká s deflací. Ke konci předminulého týdne byla navíc zveřejněna produkce kartelu OPEC za prosinec a došlo k překvapivému nárůstu o 70 tisíc barelů denně. O nárůst se postarala Angola, Nigérie a Irák. Otázky tak panují nad jednotou zemí OPEC a jejich ochotě plnit další produkční škrty. Tyto země více než vykompenzovaly další škrty v produkci Saúdské Arábie. Saúdská Arábie navíc musela kvůli slabé poptávce snížit cenu své ropy.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.