Pokud stát nezvládá eDoklady, na elektronické volby můžeme zapomenout

Zdroj: Depositphotos

Pravda je taková, že ne každý potřebuje digitální občanský průkaz. Když stát spuštění eDokladů plánoval, nemusel se bát toho, že se na portálu ocitnou v jeden moment statisíce lidí. Z technologického hlediska se tak jedná o naprosto zvládnutelnou situaci, která ale zvládnuta nebyla.

Standardní postup v našem oboru je postupné ladění a testování zátěže před „ostrým“ spuštěním jakéhokoliv projektu. Dělají se výkonnostní testy, benchmarky, optimalizuje se infrastruktura i architektura aplikací. Z toho, co vidíme v případě eDokladů, je zjevné, že k této elementární přípravě nedošlo. Pokud vím, že má Česká republika 10 milionů obyvatel, z toho významná část jsou děti a důchodci, měl bych být schopen dojít k očekávanému počtu lidí, kteří o zřízení digitální občanky budou mít zájem. A tomu přizpůsobit celé řešení.

Představitelé, kteří za projektem stojí, vysvětlují situaci nedostatečným výkonem zastaralého hardwaru, na kterém systém běží. K tomu jsem velmi skeptický. Pokud v dnešní době taková platforma kolabuje pod náporem pár desítek tisíc lidí, je to pravděpodobně kvůli špatně navržené a napsané aplikaci. Kvůli tomu je potřeba zbytečně výkonný hardware, jak je to v 90 % případů. I samotné řešení nastalého výpadku je nešikovné. Místo toho, aby se nápor řešil zařazením návštěvníků do virtuální fronty s odhadem, jak dlouho čekání potrvá, přečte si uživatel pouze smutný vzkaz o chybě.

Cena celého projektu je navíc poměrně neadekvátní. 30 milionů za tak významnou aplikaci je sice poměrně standardní cenovka, nicméně avizované stovky milionů, které má stát obnova hardwaru základních registrů, považuju za silně přemrštěnou částku. S trochou nadsázky bych řekl za takové peníze by se dal zajistit odpovídající hardware pro celou Evropu.

Podobný problém státem řízených digitálních projektů není nic nového. Ale v současné diskuzi například o podobě voleb i jejich možné elektronizaci do budoucna vyvstává otázka, zda by stát byl schopen takové volby technologicky vůbec zvládnout. Umožnit odvolit 8 milionům lidí během 48 hodin je totiž samozřejmě mnohem náročnější úkol než se postarat o nápor nižších desítek tisíc uživatelů na jedné platformě.

Zdroj: ČMIS, ČTK, České noviny, Bloomberg

Newsletter