Obrat trendu cen pohonných hmot. Kdy se vyplatí natankovat?

Zdroj: Depositphotos

Od minulé středy došlo k obratu trendu cen pohonných hmot. Jak u benzínu, tak nafty došlo k poměrně výraznému zdražení. Průměrná cena za litr benzínu vzrostla o 34 haléřů na 36,42 Kč. Nafta pak zdražila o 43 haléřů na průměr 36,43 Kč za litr. Cena nafty je tak stále vyšší než u benzínu. Nejblíže byly obě pohonné hmoty právě minulou středu, kdy byla jejich průměrná cena zcela vyrovnaná.

Za růstem cen pohonných hmot stojí hned několik faktorů. Cena nafty i benzínu v minulých dnech rostla na burze v Rotterdamu, například nafta od začátku roku zdražila o téměř 3 %. Od minulé středy také zdražila ropa Brent. Cena za jeden barel za týden vzrostla o více než 3 dolary a nyní opět atakuje hranici 80 dolarů. Za růstem cen ropy stojí zejména víkendové dronové útoky na ropné terminály v Rusku. Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem tak opět roste a vyloučen není další růst cen pohonných hmot. Výrazně také oslabuje česká koruna, ta je na páru s eurem nejslabší od května 2022. Kurz již atakuje 24,85 CZK/EUR.

Vzhledem ke zmíněným faktorům by měly ceny pohonných hmot růst i v následujícím týdnu, opět o nižší desítky haléřů. Vyšší růst očekávám u benzínu, jelikož spolu s vyššími teplotami a nízkou cenou plynu klesá poptávka po naftě na topné účely. Nafta by tak měla brzy být opět levnější než benzín – poprvé od minulého října.

Situace na trhu s ropou rozhodně není jednoduchá. Na obě strany tlačí cenu ropy hned několik faktorů. Pro vyšší ceny ropy hovoří již zmiňovaný růst napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a také konflikt na Blízkém východě. V USA navíc aktuálně panují velmi nízké teploty, které dle očekávání způsobily vyšší než očekávaný pokles ropných zásob. Cenu ropy by mohla podpořit také situace v Číně. Tam bylo zveřejněno HDP za rok 2023, země opět rostla přes 5 %. Dle posledních zpráv také v Číně chystají velký stimulační balíček, který by měl podpořit tamní akciové trhy. Dobré zprávy z Číny mohou tlačit ceny ropy výše.

Otazník však visí nad očekávánou poptávkou po ropě a pohonných hmotách v tomto roce. Dle agentury EIA by růst poptávky v roce 2024 měl být slabší, než se čekalo. Jako důvody uvádí růst podílu elektromobilů na trhu, konec postpandemického boomu v Číně a také velké zásoby, které si Čína vytvářila v minulém roce. Starosti na straně poptávky stále přetrvávají a o směru ropy nemají jasno ani “chytré peníze” ve formě velkých investičních fondů. Ty jsou nyní u ropy Brent téměř neutrální a pohyby v následujících týdnech tak asi budou spíše do strany a doprovázené o různé menší výkyvy. I díky tomu by ceny pohonných hmot neměly růst podstatným způsobem, například o několik korun na litr.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter