Nafta je levnější než benzín. Kdy se vyplatí natankovat?

Zdroj: Depositphotos

V minulých 7 dnech pokračovaly ceny pohonných hmot v nastoleném trendu. Průměrná cena pokračovala v růstu u benzínu i nafty. Litr benzínu zdražil o 24 haléřů na 36,70 Kč, nafty pak o 20 haléřů na 36,66 Kč. I tento nepatrný rozdíl však stačil k tomu, aby průměrná cena benzínu překonala tu u nafty. Na trhu k tomu došlo poprvé od začátku minulého října. Za zdražováním pohonných hmot stojí primárně růst cen ropy. Barel ropy brent od začátku roku zdražil o více než 5 dolarů a aktuálně stojí přes 82 dolarů.

Ropa zdražuje zejména kvůli napětí na Blízkém východě, kde pokračuje konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás a také útoky v Rudém moři, které ztěžují situaci v mezinárodní dopravě. Na začátku týdne navíc zaútočila militantní skupina podporovaná Íránem pomocí dronů na americkou základnu v Jordánsku, při útoku přišlo o život několik amerických vojáků. Odplata USA tak může vést k další eskalaci napětí v dané oblasti a ceny ropy tak dost možná ještě neřekly poslední slovo. V případě konfliktu s Íránem mohou ceny ropy brent atakovat i úrovně přes 100 dolarů za barel.

V následujícím týdnu by tak měly pohonné hmoty dále zdražovat, opět očekávám růst průměrných cen o nižší desítky haléřů. Dále by měla více růst cena benzínu než u nafty – díky vyšším teplotám a extrémně levnému zemnímu plynu totiž klesá její využití na topné účely.

Po zasedání Evropské centrální banky se naopak stabilizovala česká koruna, na páru s EUR dokonce mírně posílila na kurz 24,75 CZK/EUR. V příštím týdnu však zasedá ČNB a trh očekává další snižování úrokových sazeb. Koruna by pak mohla ve zbytku roku spíše oslabovat, což bude tlačit také na ceny pohonných hmot. Slabší koruna znamená dražší dovoz ropy a pohonných hmot. Aktuální ceny u nás jsou však ve srovnání s okolními státy stále velmi pozitivní. Levnější je aktuálně jen Polsko, kde řidiči natankují benzín přibližně o 1 Kč levněji než u nás, nafta pak stojí přibližně stejně. Na Slovensku pak tankují mírně dražší naftu, benzín je však již v průměru o 1,50 Kč dražší. Ještě dražší jsou pohonné hmoty v Rakousku, kde průměrná cena za litr benzínu atakuje 38,50 Kč a litr nafty již stojí přes 40 Kč. Tradičně nejdražší je Německo, kde v průměru stojí nafta 42,50 Kč za litr a benzín dokonce přes 45 Kč za litr. ČR tak stále těží z dovozu ruské ropy, která je výrazně levnější než mezinárodní benchmark brent.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter