Jaký bude letos vývoj koruny?

Zdroj: Depositphotos

První letošní zasedání ČNB zasadilo české koruně velkou ránu. Šest členů bankovní rady bylo pro snížení sazeb o 50 bazických bodů, jeden dokonce navrhoval snížení sazeb o 75 bazických bodů. Na náladě bankovní rady se letos asi příliš měnit nebude, očekávám tak pád úrokových sazeb na každém letošním zasedání. Je možné, že hned na tom následujícím sáhne ČNB o snížení sazeb o 75 bazických bodů. Může si to dovolit. Inflace za leden ukázala na 2,3 %, což je již v tolerančním pásmu ČNB. Tato úroveň inflace je dokonce již blíže spodní hranici tolerančního pásma, tedy 2 %. Ve zbytku roku pak bude asi inflace velmi podobná. Ikdyž Aleš Michl zmiňoval, že souboj s inflací zatím není vyhraný a banka bude držet úrokové sazby na vyšší úrovni, tak to koruně příliš nepomohlo. Hned po zasedání banky oslabila na 25,30 CZK/EUR a po žhavé americké inflaci dokonce téměř k 25,50 CZK/EUR. Takto slabá byla koruna naposledy bezprostředně po propuknutí války na Ukrajině.

Aktuální situace vybízí k obchodování koruny. Více se dozvíte ZDE.

S obranou koruny to bude mít letos ČNB velmi těžké. S tím, jak budou padat úrokové sazby, bude koruna méně atraktivní pro investory. Pokud by navíc mělo dojít k jakémukoliv růstu napětí ať už na Ukrajině nebo Blízkém východě, koruna jakožto exotická měna bude trpět více než například americký dolar. Korunu tak ve zbytku roku budou spíše ovlivňovat vnější faktory jako jsou geopolitické události a měnová politika Fedu a ECB. U ECB dost možná dojde ke snížení úrokových sazeb až v červnu, do konce roku by pak mohlo přijít hned několik snížení sazeb na poli Evropské centrální banky. S tím by se mohl zastavit i propad české koruny na páru s EUR. Do léta však může ještě koruna oslabovat, překvapující by nebyla ani úroveň 25,70 nebo dokonce 26 CZK/EUR. Slabá koruna je však proinflační a je dost možné, že v takovém případě ČNB zakročí pomocí devizových rezerv, které na obranu koruny v minulosti hojně využívala. Je však otázka, jak dlouhodobý efekt tyto umělé zásahy do trhu mohou mít. Ke konci roku očekávám úrovně kolem 25,50 CZK/EUR.

Vývoj EUR/CZK, zdroj: MT4
Vývoj EUR/CZK, zdroj: MT4

Na páru s americkým dolarem se po zasedání ČNB a americké inflaci dostal kurz na 23,75 CZK/USD, tedy nejvýše od listopadu 2022. V USA byla lednová inflace 3,1 %, tedy stále výrazně nad cílem centrální banky. Trh práce a služeb je navíc v USA extrémně silný. Zástupci centrální banky již několikrát zmínili, že pro první snížení úrokových sazeb budou potřebovat signál, že inflace míří ke 2 %. Tento signál zatím inflace nenabízí, šance na snižování sazeb se tak propadají a první cut tak bude možná až v červnu. Brzy se tak může stát, že úrokové sazby v USA budou vyšší než v ČR, což bude dále podporovat americký dolar. Americká inflace navíc zatím neukazuje tendence ochlazení. Do poloviny tohoto roku tak může kurz USD/CZK přesáhnout úroveň 24 a možná růst ještě výše. S tím, jak Fed začne postupně snižovat v druhé polovině roku úrokové sazby, by však měl dolar mírně oslabit. Bez nečekaných geopolitických událostí by tak měl být ko konci roku kurz USD/CZK kolem 24. Pro silný dolar ale hovoří i případné zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Případné tarify, které by mohl uvalit na EU, by mohly dolar dále podpořit a ten by tak na páru s korunou mohl v extrémním případě stoupnout i k úrovni 25.

Zdroj. MT4, Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter