V uplynulých 7 dnech ceny pohonných hmot začaly stagnovat, a brzy by mohly dokonce začít zlevňovat. Benzín za 7 dnů zdražil o 3 haléře na 38,43 Kč za litr. Nafta za stejné období o 3 haléře naopak zlevnila. Průměrná cena za litr je nyní 38,62 Kč.
Za stagnací cen pohonných hmot stojí poměrně stabilní situace na trhu s ropou. Barel ropy Brent se od poloviny února drží v koridoru 82 až 84 dolarů. Stabilní je i situace na české koruně. Kurz na páru s eurem se téměř celý únor drží kolem úrovně 25,30. Ropa v posledních dnech dokonce mírně zlevnila po rozhodnutí kartelu OPEC o prodloužení dobrovolných škrtů. Omezení produkce o 2,2 milionu barelů denně by mělo pokračovat do konce druhého kvartálu. Trh však toto rozhodnutí očekával a do jisté míry tak již bylo započítáno v ceně.
Největší obavy trhu se naštěstí nenaplnily. Další prohloubení škrtů se totiž nekonalo. Barel ropy Brent tak zlevnil z 85 na 82 dolarů. Pohonné hmoty by tak mohly v následujících týdnech začít zlevňovat. Do konce března by mohly bez nečekaných událostí klesnout ceny nafty i benzínu o vyšší desítky haléřů. Otazník však stále visí nad českou korunou. Její kurz může výrazně ovlivnit zasedání ECB. V pondělí navíc bude oznámena inflace za únor a nižší než očekávaná úroveň může způsobit další oslabení koruny.
V případě dalšího oslabení koruny a růstu cen ropy se může situace opět zvrátit a dojít k růstu cen pohonných hmot. Ceny ropy by však mohly být v následujících týdnech relativně stabilní. V druhém kvartále sice bude kartel OPEC dále omezovat svou produkci, v USA ji však stále zvyšují. Ceny ropy by níže mohl zatlačit i pokles poptávky po topném oleji – s končící zimou je poptávka velmi slabá. Tato zima navíc byla v USA nejteplejší v historii. Po několika týdnech opět vzrostl počet aktivních ropných vrtů, americká ropná produkce tak může dále růst. Americké ropné zásoby také rostou závratným tempem – za poslední měsíc narostly o 24 milionů barelů.
Cena americké ropy WTI je tak již o téměř 5 dolarů nižší než u celosvětového benchmarku Brent. Tento rozdíl ukazuje na strach o dostatek dodávek ropy v Evropě v následujících měsících. Na jaře by se však ceny ropy brent mohly bez nenadálých událostí pohybovat v koridoru mezi 80 a 85 dolarů. Taková úroveň cen ropy by neměla znamenat podstatné zdražování současných cen pohonných hmot a ani další prohloubení produkčních škrtů kartelu OPEC. Právě na těchto úrovních by měl být megalomanský státní rozpočet nejdůležitějšího člena OPEC (Saudské Arábie) vyrovnaný.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.