Tak se mi zdá, že debata o podpoře ESOP (zaměstnaneckých akciíí) a startupů všeobecně nabírá větších rozměrů. Minulý týden jsem byl na kulatém stolu v Poslanecké sněmovně, kde se ESOP diskutoval. Z mého pohledu výjimečná událost, protože to byla poslanecká iniciativa, s cílem zlepšit legislativu a vyslechnout a koordinovat všechny zúčastněné. Díky Vojtěch Munzar za zorganizování a Martin Jiránek za podporu.
Nicméně vyznění debaty u stolu, a i v tisku, je jiné, než by mělo být. Celé to zní, jako že hledáme cesty, jak pomoc startupům. Ne, tak to není. Hledáme cesty, jak pomoc České republice. Hledáme cesty, jak podpořit podnikání, kreativitu a samostatnost. Startupy nejsou partička mladíků, co si chce užívat život za peníze jiných (i když i ti se tam samozřejmě najdou). Jsou to podnikatelé – a často ne nejmladší – co mají obrovskou chuť se prosadit a něco dokázat. Vymyslet něco nového, dobýt svět. Oni jsou budoucnost, oni budou vytvářet budoucí výnosy.
Troufám si tvrdit, že ESOP není pro hodně startupistů až takový problém, jak se zdá. ESOP začíná být důležitý až v okamžiku, kdy startup roste, kdy překonal to první období, které většina nepřežije. Většinou to bývá spojené s expanzí na další trhy a financováním od zahraničních fondů. V tom okamžiku problém ESOP vyřeší jednoduše tak, že mateřskou společnost přenese do Holandska, Velké Británie nebo USA. Prostě do zemí, které jej mají dobře ošetřený. No a český stát pak z výnosů nemá vůbec nic. Pokud ale nastavíme systém dostatečně dobře a jednoduše, motivace odejít nebude tak velká. A pro příjmy státního rozpočtu to bude čisté plus, bez negativních dopadů.
Celé je to o výši a načasování zdanění. A už to vůbec není debata jen o startupech. Díky diskuzi s Vojtěchem Munzarem jsem si znovu uvědomil, že zdanění vysoko příjmových skupin u nás není nijak katastrofické. Stačilo by nastavit znovu strop zdravotního pojištění a výsledek by se dostavil relativně brzo. Moc dobře si pamatuji na dávné doby, kdy strop byl na sociální i zdravotní pojištění. Jestli mě paměť neklame, bylo to tak před 15 lety, za ministrování pana Kalouska. Byl jsem tehdy a v poradenství a začali se mi ozývat klienti ze zahraničí. Například Ital žijící v Londýně, freelancer pracující pro Google. Rozhovor zněl asi takto – Hele, fakt je u vás pro příjmy nad 100.000 € daň 15% a víc nic? Tak to my se stěhujeme, mě je jedno, odkud pracuji a v Praze se nám s manželkou líbí. Nebyl jediný. A to bylo ještě před dobou digital nomads. Kolik majitelů firem si tehdy vyplácelo v prosinci prémie v řádu desítek milionů korun. Pro někoho to možná bylo obcházení daně z dividend. Já to vidím jako spravedlivý, jednoduchý a průhledný přístup, jak přiznat a zdanit zisk. Jenže pak přišla vláda socdem a honem to vše zrušila. Důvod nebyl určitě ekonomický, bylo to motivované závistí, ať už politiků nebo jejich voličů.
Jestli se nepletu, je daň ze závislé činnosti jedna z velkých příjmových kapitol státního rozpočtu. Pokud ji chceme docela rychle a významně navýšit, zaveďme znovu strop na zdravotní pojištění. K tomu samozřejmě musíme zjednodušit byrokracii. Pak stačí lehká propagace v zahraničí a budou se sem stěhovat jak startupy, tak bohatí a ještě pracující lidé. Digital nomadů je dnes spousta. Nemáme sice moře, slunce a pláže, ale oni nakonec zjistí, že to není úplně nejlepší prostředí na práci. Čechy mají docela dobré jméno, je tu bezpečno a vše relativně funguje. Tak toho pojďme využít.
Těch nutných podmínek je samozřejmě více. To základní je, že všichni musí vidět, že ta změna je natrvalo nebo mnoho let. Že ji další vláda zase nezruší. Měla by to být shoda vládních i opozičních stran. A úpravy v zákonech souvisejících se zaměstnáváním, je jich dost. Připadá mi, že to nastavení zamrzlo někde u Marxe a Engelse a snaží se chránit ubohé dělníky před zlými vykořisťovateli. Zaměstnanci, zvlášť ti drazí, na vedoucích nebo odborných pozicích, jsou dnes to nejcennější, co firma má. A tak se k nim i chová. Je i mnoho freelancerů, kteří nestojí o ochranu zákona, chtějí mít svobodu rychlé změny. Pokud bychom se ale odhodlali ke změnám a zjednodušení byrokracie, výsledky by byly vidět docela rychle.