Ceny pohonných hmot padají již druhý týden v řadě. Opět jsme se výraznějšího zlevnění dočkali u nafty. Její průměrná cena za posledních 7 dnů spadla o 16 haléřů na 38,45 Kč za litr. Nafta je tak nejlevnější od konce března. Prakticky poprvé od začátku roku začala padat i cena benzínu. Za posledních 7 dnů benzín v průměru zlevnil o 14 haléřů na 40,05 Kč za litr. Tento trend by měl pokračovat i v následujících týdnech. Litr benzínu by se měl podívat hlouběji pod 40 Kč, u nafty očekáváme pokles průměrné ceny pod 38 Kč za litr. Opět očekáváme vyšší tempo pádu cen u nafty kvůli sezónním faktorům.
Začátek motoristické sezóny zvyšuje poptávku po benzínu, konec té topné pak naopak snižuje poptávku po naftě na topné účely. Za zlevňováním stojí hned několik faktorů. Ceny nafty na burze v Rotterdamu padala prakticky celý duben, ke konci měsíce pak zlevňoval také benzín. Velkým pozitivem je také v posledních týdnech česká koruna, která dokonce po dlouhé době překonala na páru s eurem hranici 25. Na zasedání ČNB bylo oznámeno, že snižování sazeb v tomto roce může probíhat pomalejším tempem, než se čekalo. Naopak na poli ECB se může již blížit první snížení úrokových sazeb. Koruna by tak mohla krátkodobě ještě posílit.
Výraznou korekcí pak prošla v posledních dnech ropa Brent, což by se mělo do cen pohonných hmot dále promítat. V minulém týdnu odepsala 7 % a aktuální úrovně kolem 82 dolarů za barel jsou nejnižší od března. Ropa zlevňuje zejména díky očekávanému příměří na Blízkém východě. Pod dohledem Egypta a Kataru se podařilo přimět Hamás, aby přistoupil na mírovou dohodu. Tu zatím Izrael odmítá, už samotné vyjednávání však trhy berou velmi pozitivně. Izrael sice zaútočil na město Rafah, několik dnů předem však dal čas civilistům na jeho opuštění.
Aktuální situace na Blízkém východě je tak sice poněkud zmatená, trh ji však interpretuje jako krok správným směrem k příměří. To si přejí i západní země. Případný mír však nemusí mít dlouhého trvání a cena ropy tak může ještě výrazně kolísat. Zatím jí nepomohlo ani další zdražení ropy v Saúdské Arábii. Ta již potřetí za sebou zdražila ropu pro asijský trh. V létě tak patrně očekává vysokou poptávku po ropě. Během června navíc předpokládáme prodloužení současných produkčních škrtů OPEC do dalšího kvartálu. Ač se nyní zdá, že ropa brzy překoná 80 dolarů a klesne pod tuto hranici, tak rizik směrem výše je stále dost.
Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.