Z komunismu rovnou do 21. století. Jak se z Estonska stal digitální průkopník

Hanah Lahe, zdroj: riigikogu.ee

„Nikdy jsem nevolila hlasovacími lístky, vždy jen online.“ Tato věta může znít zvláštně v Česku, kde se teď o víkendu rozléhalo šustění volebních archů. Ale v Estonsku není problém odvolit elektronicky, jako to dělá Hanah Lahe, poslankyně za estonské reformisty, která byla hostem Startup Kitchen Talk.

Zajímavé je hledat kořeny tohoto specifického přístupu této země. Když se Estonsko konečně v roce 1991 zbavilo sovětských okupantů, chtělo zlepšit fungování své společnosti. Lahe zmiňuje rok 1996, kdy se začala rodit myšlenka digitalizace státu. Toomas Hendrik Ilves, pozdější prezident a tehdejší velvyslanec v USA, viděl tehdejší postupující digitalizaci a napadlo ho, že by to mohla být cesta i pro Estonsko.

Digitalizace se v Estonsku začala brát jako cesta do 21. století. Tato pobaltská země proto napnula svou snahu k pořízení počítačů do škol. Architekti tehdejší transformace dokonce stanovili počet kusů, který budou estonské školy potřebovat – 17 0000. Lahe, narozená v roce 1999, prožívala tento přerod jako dítě. Podle ní bývalo běžné, že děti ve školkách „pařily“ hry jako The Sims nebo Need for Speed. Ve škole pak na ně čekají IT kurzy, protože Estonsko klade velký důraz na počítačovou gramotnost.

Estonsko si díky své úspěšné cestě vysloužilo přezdívky jako ne moc originální evropské Silicon Valley nebo lepší Harry Potter digitálního světa. Digitalizace se navíc provedla tak, aby nebyla pro lidi příliš složitá. I díky tomu Lahe uvádí příklad své babičky, která využívá digitální služby státu bez problémů. Digitalizace spolu s důrazem na udržitelnost dělají z této pobaltské země možný příklad k následování. Jak se mladé političce podařilo prosadit v převážně mužském prostředí politiky? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (53 minut) Kate Syslové s Hanah Lahe.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

07:00 Lidé z celého světa k nám jezdí studovat náš model. Je velmi unikátní.

09:00 Máme portál nazvaný Portál pro pacienty. Je tam veškerá vaše anamnéza u rodinného lékaře, jaké nemoci jste prodělali, jaké léky užíváte.

12:20 Během okupace Sovětským svazem se všechny východoevropské země označovaly jako „východní blok“. Po získání nezávislosti už nechceme mít s tímto označením cokoli do činění.

44:00 Myslím, že současná mladá generace se plácá v problému s influencingem a dezinformacemi.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.

Newsletter