Jaké bylo první pololetí pro světové akcie? Čekáme ve zbytku roku další rekordy?

Zdroj: Depositphotos

Rok 2024 se zatím ukazuje pro světové akcie jako výjimečný. Zejména na americkém trhu akciové indexy atakovaly téměř neustále historická maxima. Co stojí za tak velkým úspěchem amerických akcií? A jaký pro ně bude zbytek roku? Očekáváme návrat čínského trhu na výsluní? A proč evropské akcie zaostávají za těmi americkými?

Americké indexy na vlně euforie i ve zbytku roku?

Americké akciové indexy v prvním pololetí pokračovaly v neuvěřitelné jízdy, do které nastoupily již v minulém říjnu. Index S&P 500 dokonce za první pololetí posílil o téměř 15 %, což je vysoce nadprůměrná hodnota. Od roku 1953 byl průměrný zisk indexu za prvních 6 měsíců “jen” 4,72 %. Lví podíl na letošních ziscích mají zejména technologické společnosti. Tou nejúspěšnější byla opět Nvidia, která během prvního pololetí vzrostla o těžko uvěřitelných 156 %. Akciím pomohl pokračující boom kolem umělé inteligence a také velmi povedené hospodářské výsledky, představení nové generace čipu pro AI s názvem Blackwell a také akciový split 1 ku 10. Větší zisky než samotný index zaznamenaly i společnosti Meta, Alphabet, Microsoft a Amazon.

Index S&P 500 na D1 grafu, zdroj:MT4

Není tak překvapivé, že pro technologický index Nasdaq 100 byl začátek roku ještě lepší než S&P 500. Nasdaq 100 od začátku roku vzrostl o 19 %. Za zmíněnými indexy poněkud pokulhává ten třetí do party – Dow Jones Industrial Average. Váhy technologických společností jsou v něm výrazně menší, i proto tak od začátku roku index přidal jen 3,7 %. Euforie kolem AI se tak zbytku trhu příliš nedotkla. Druhé pololetí však může být pro americké akcie opět pozitivní – z pohledu sezónnosti a statistik je dokonce červenec historicky nejlepším měsícem. Výhled na ziskovost společností je navíc velmi pozitivní – za Q2 se očekává meziroční růst zisku u S&P 500 o 8,8 %, což je nejvíce od Q1 2022. Navíc se nám blíží prezidentské volby, kde roste šance zvolení Donalda Trumpa. Jeho daňové škrty by mohly americké společnosti dále podpořit. Roky prezidentských voleb jsou navíc historicky pro americké akci úspěšné. Díky posledním datům k inflaci a trhu práce také výrazně roste šance na letošní první snížení úrokových sazeb v USA, což může trhy dále podpořit.

Proč evropské akcie zaostávají za americkými?

Proti americkým trhům ty evropské letos výrazně zaostávají. Důvodů je k tomu hned několik – Evropa je výrazně exportně a průmyslově orientována – oboje je pak vysoce závislé na úrovni úrokových sazeb. Vyšší sazby tlačí průmyslovou aktivitu níže. I proto již sáhla ECB k prvnímu snížení úrokových sazeb – výrazně dříve než americký protějšek. Na evropské akcie také tlačí hrozba kolem případné obchodní války s Čínou. Ta již možná započala uvalením cla na čínské elektromobily. Cla, která mají chránit evropské automobilky před čínskou konkurencí, je zatím paradoxně poškozují.

Index DAX na D1 grafu, zdroj:MT4

Evropští výrobci generují výrazné tržby z Číny a oprávněně se tak bojí odplaty. Mnoho evropských automobilek navíc vyrábí vozy v Číně a ty pak exportuje právě do Evropy. Cla se tak týkají i nich. Reakce akcií automobilek byla velmi zajímavá zejména u těch německých. Za poslední měsíc se jejich akcie propadly v pořadí přesně dle toho, jak velkou část jejich exportu tvoří Čína. Nejvíce se propadly akcie Volkswagen – o 7 %. Právě pro Volkswagen je Čína nejdůležitějším trhem – generuje zde asi 40 % tržeb. Loni do Číny dodal 3,2 milionu vozů, do západní Evropy pak 3,1 milionu. Akcie BMW se za stejné období propadly o 4 % a Mercedes pak o 2 % (podíl tržeb z Číny mají kolem 33 % a 30 %). I přesto však německý index DAX v prvním pololetí posílil o 8,7 %. Nejvíce se dařilo společnostem Siemens Energy a Rheinmetall AG.

Francouzské akcie pod tlakem voleb

Klíčové však byly také červnové eurovolby, kde výrazně vzrostla podpora pravicových stran. Šokující byla zejména porážka Emmanuela Macrona ve Francii a Olafa Scholze v Německu. V obou klíčových zemích Eurozóny pak volby vyhrály krajně pravicové strany. Francouzský prezident dokonce rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby. Jak německá AfD (ve volbách na druhém místě), tak strana Marine Le Penové jsou euroskeptické – obě opakovaně volaly po vystoupení zemí z Eurozóny. Kvůli politické nestabilitě tak výrazně padaly i evropské akciové indexy. Francouzský CAC 40 dokonce odepsal veškeré zisky a pololetí zakončil ve ztrátě 0,6 %.  Le Penová je zastánkyní tvrdší regulace bank, což se v posledních týdnech podepisuje na jejich akciích. Například akcie Societe Generale propadly za poslední měsíc o 13 %, akcie Credit Agricole o 10 % a BNP Paribas o 8 %. Právě kvůli propadům bank přišla burza v Paříži o místo té největší burzy v Evropě.

Využijte volatility na světových trzích obchodováním akciových indexů. Více se dozvíte zde.

Čeká britské akcie růst?

Místo největší burzy v Evropě opět převzala burza v Londýně. Hlavní britský index FTSE 100 letos posílil o 6,5 %, i ve Velké Británii jsou však na pořadu volby. Dosavadní premiér Sunak doufal ve snížení úrokových sazeb, které by mohlo jeho pozici vylepšit. K tomu však Bank Of England patrně sáhne až na dalším zasedání. Inflaci se již sice podařilo srazit z 11 % na 2% cíl, zejména růst mezd však je stále strašákem. Za květem rostly mzdy o 5,9 %, což je výrazně nekonzistentní s 2% inflačním cílem. Bank Of England tak bude letos opatrná. Trh očekává do konce roku dvě snížení úrokových sazeb. I to by však mohlo britské akcie podpořit. Ve srovnání s americkým trhem působí navíc stále jako podhodnocené. Nejziskovější společností letos byl Rolls-Royce Holdings s růstem přes 50 %.

Čínské akcie a návrat na výsluní?

Doslova neuvěřitelná otočka se letos podařila čínským akciím. Na začátku ledna se hodnota indexu Hang Seng propadla dokonce k 15 tisícům bodům, ještě na začátku roku 2021 přitom byla hodnota indexu na dvojnásobné úrovni. Drastická koronavirová opatření měla za následek růst nezaměstnanosti a velký pokles cen – Čína byla dokonce několik měsíců v deflaci. Čínští spotřebitelé byli navíc velmi opatrní a očekávaný růst HDP o 5 % tak byl výrazně ohrožen.

Zejména od dubna však čínské akcie rostly jako polité živou vodou a od začátku roku tak index Hang Seng přidal 5,5 %. Stimulační opatření navíc konečně fungují a Čína se tak vymanila z deflace. Průmysl a služby ukazují na lepší data. Výrazně by měla pomoci emise dluhopisů v objemu 140 miliard USD, které by měly putovat do infrastruktury. To by mělo pomoci Číně dosáhnout na kýžený růst o 5 % v tomto roce. Do rozjetého vlaku tak nyní opět naskakují zahraniční investoři, kteří jej v minulém roce hojně opouštěli. Čínským akciím tak výrazně pomohl návrat zahraničních investorů, kteří se vydali na nákupy ve slevách.

Index Hang Seng na D1 grafu, zdroj:MT4

ČEZ nejhorší společností na rekordní Pražské burze

Skvělý rok má za sebou také Pražská burza – index PX od začátku roku přidal 9,3 % a dividendový PX-TR dokonce téměř 17 %, když úspěšně atakoval historická maxima. Nejúspěšnějšími tituly byly akcie Colt CZ, Erste a VIG. Nejhorším titulem z prime marketu pak byla společnost ČEZ, která od začátku roku odepsala přes 8 %. Trh navíc očekává klesající zisk, takže ČEZ může čekat další korekce.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter