Paliativní a hospicová péče zajišťuje nevyléčitelně nemocným lidem důstojné a pokud možno bezbolestné umírání. Snaží se zachovat jejich důstojnost, zajistit jim kontakt s nejbližšími a to, aby umírající neodcházel osamocen. Je určena těm, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém stadiu onemocnění, u nichž byly vyčerpány všechny dostupné možnosti léčby vedoucí k uzdravení. I když většina Čechů upřednostňuje prožít poslední okamžiky svého života doma, mnozí z nás nakonec končí svůj život v institucích. Ve snaze o změnu této skutečnosti vznikl před 18 lety Nadační fond Umění doprovázet, který poskytuje finanční a materiální pomoc českým hospicům a podílí se i na rozvoji paliativní péče v Čechách.
Jednou z častých otázek bývá, zda si umírající člověk může zvolit, kde chce strávit poslední okamžiky svého života. „To samozřejmě záleží na přání každého z nás. Průzkumy však jasně ukazují, že většina Čechů (minimálně 80 %) by si přála zemřít v domácím prostředí, ale jen málokdo svůj život doma skutečně končí a naprostá většina lidí umírá v léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory, nemocnicích či v dalších podobných institucích. Rozhodnutí dožít v bezpečí svého domova je jednodušší, když víte, na koho se obrátit. Mobilní hospicová péče je nevyléčitelně nemocným a jejich rodinám oporou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Bohužel však stále ještě není všeobecně dostupná a lidé se běžně neorientují v její nabídce,“ říká Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu Umění doprovázet.
Kdy nastává čas pro paliativní péči?
To, že někomu byla navržena paliativní péče, určitě nepřichází z ničeho nic. Pravděpodobně má tento člověk za sebou uzdravující léčbu, která však byla ukončena, protože jeho onemocnění na ni již nereaguje. Pak nastává chvíle, kdy by ideálně měla nastoupit péče paliativní, která zajišťuje nevyléčitelně nemocným lidem důstojné a pokud možno bezbolestné umírání. Dotyčný by měl být informován o svém skutečném zdravotním stavu ošetřujícím lékařem, který by ho měl informovat o možnostech paliativní péče v daném regionu. „Dostupnost paliativní péče u nás je však velmi nerovnoměrná. Jsou místa, kde funguje lůžkový hospic a několik zařízení mobilní péče a pak jsou místa, kde ani jedna z těchto služeb není dostupná. Regionální rozdílnost je u nás vysoká,“ uvádí Hana Haráková.

Bude pacienty tato péče něco stát?
Zdravotní péče je zpravidla hrazená z veřejného zdravotního pojištění, protože většina mobilních hospiců má smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Je to však potřeba ověřit u konkrétního hospice, protože existují i menší hospice, které smlouvu se zdravotní pojišťovnou nemají. Náklady na dodatečné služby se pohybují v řádech nižších stovek korun. Většinou jsou vyčíslené jako poplatek za každý den hospicové péče. Platba je však vždy nastavená tak, aby byla péče mobilního hospice dostupná každému. Výši příspěvku je možné zjistit vždy na webových stránkách konkrétního hospice. Pečující o těžce nemocného člověka má samozřejmě nárok i na státní příspěvek. S žádostí jim může pomoci sociální pracovnice hospice při zahájení péče. Je možné obrátit se také na naši poradenskou linku, kde jim sociální pracovnice ráda poradí.
Informace o dostupnosti a možnostech paliativní péče v ČR
Vedle lůžkových hospiců existuje v ČR již poměrně široká síť mobilních hospiců a v posledních letech vznikají i týmy zaměřené na paliativní péči v nemocnicích. Přesto lidé stále nemají dostatek informací jak a s jakou pomocí se mohou o svého blízkého postarat, aby své dny dožil důstojně a podle jeho přání. „Jednou z možností, kde mohou lidé získat potřebné informace je i poradenská linka, kterou provozuje Nadační fond Umění doprovázet. Tato linka pomáhá již dvanáctým rokem lidem, kteří trpí nevyléčitelným onemocněním, jejich rodinám a blízkým. Na telefonním čísle 604 414 346 poskytují sociální pracovníci podporu a informace o službách v oblasti hospicové, sociální i zdravotní. Linku mohou využít i zdravotničtí a sociální pracovníci, kteří o těžce nemocné pečují. Poradenství je poskytováno zcela bezplatně a anonymně uživatelům z celé České republiky,“ informuje Hana Haráková.
V době pacientovy nemoci poskytuje hospic zdravotnické, sociální, duchovní a psychologické služby i rodině a ani po jeho smrti tato péče nekončí. Různě dlouhý čas se pracovníci hospice věnují také doprovázení pozůstalých v jejich smutku a pomáhají jim smířit se s odchodem blízké osoby.
Nadační fond Umění doprovázet byl založen v červenci roku 2006 a v průběhu svého trvání poskytl českým hospicům více než 6,1 milionu korun. Kromě finanční a materiální pomoci stávajících a nově vznikajících hospiců provozuje fond na telefonním čísle 604 414 346 též poradenskou linku pro těžce nemocné, jejich rodiny a blízké, která funguje pro celou republiku a poskytuje snadno dostupnými metodami kvalitní informace důležité pro řešení situace, v níž se těžce nemocní nebo jejich blízcí ocitli. V roce 2018 otevřel fond pro pečující rodiny na Rakovnicku také půjčovnu kompenzačních pomůcek (více na www.umenidoprovazet.cz). Od roku 2009 je členem Asociace nadačních fondů Fóra dárců a od roku 2012 držitelem „Známky kvality“ udělenou Fórem dárců.
Kontakt:
Hana Haráková
předsedkyně SR NF UD
tel.: +420 739 227 306
e-mail: info@umenidoprovazet.cz