Ropa jako rukojmí

Zdroj: Depositphotos

Eskalace konfliktu na Blízkém východě je z pohledu české, evropské i světové ekonomiky významným problémem. Region je totiž velmi bohatý na zásoby ropy a státy v něm se významnou měrou podílí na světové těžbě, která je zásadní surovinou pro fungování celých odvětví a ekonomik. Její cena a dostupnost tak bez nadsázky hýbe světovou ekonomikou. Drahá ropa zdražuje výrobní vstupy a zpomaluje globální ekonomiku. Nejedná se pouze o pohonné hmoty, ale i o vše na ně navázané. Příkladem můžou být přepravní služby, které s růstem cen ropy a pohonných hmot zdražují.

Cena přepravy se v globalizovaném světě propisuje do významné části zboží a služeb. Důsledky mohou sahat i dále, kdy se tyto vlivy propíšou i do samotných měření inflace. Vyšší očekávaná inflace v souvislosti s růstem cen ropy může oddálit rozhodnutí centrálních bankéřů o snížení úrokových sazeb z důvodu obav z návratu inflační vlny. Vyšší úrokové sazby pak brzdí ekonomiku. Těch dopadů jsou spousta, a snažím se tímto ukázat, že vše souvisí se vším. Cena klíčové komodity s růstem světové ekonomiky. Inflace s úrovní úrokových sazeb a tak dále.

Konflikt v regionu, kde se nachází významná část světové produkce ropy, je pak přirozeně celosvětovou starostí. Už nyní, ještě než došlo k rozsáhlým útokům na těžební infrastrukturu ropy, vidíme růst světových cen černé komodity. Stačí jen obavy, a vidíme reakci světových trhů. Pokud skutečně dojde na eskalaci konfliktu a k útokům na těžební infrastrukturu, uvidíme svižný růst cen ropy, a v návaznosti na to zpomalení světové ekonomiky. Analytici specializující se na podobné konflikty nevylučují, že by si jedna strana konfliktu mohla vzít ropu jako rukojmí. Stalo se to už v minulosti, kdy jsme viděli zapálená ropná pole. Vyloučit údajně nelze ani útok Íránu na těžební infrastrukturu v Saúdské Arábii, která je považována za spojence západu. V takovém případě si umím představit ceny ropy Brent i WTI nad úrovní 100 dolarů za barel. Negativní dopady pro globální ekonomiku by byly obrovské

Dopad by se nevyhnul ani České republice. Jsme malá otevřená a exportně orientovaná ekonomika bez vlastních ložisek ropy. Eskalace konfliktu, zhoršení tržní nálady a zpomalení globální ekonomiky by vedlo k ochlazení zahraniční poptávky – tedy poptávky po našem vývozu. Naše ekonomika by tak zpomalila. V takovém případě můžeme hned zapomenout na naplnění prognózy MF ČR o reálném růstu naší ekonomiky v roce 2025 o 2,7 %. Díky pomalejší ekonomice by byl i nižší výběr daní a při dodržení plánovaných výdajů by tak i deficit rozpočtu byl vyšší, než je nyní plánováno. Opět, vše souvisí se vším.

V reakci na eskalaci konfliktu oslabuje i česká koruna. Zjednodušeně lze říci, že čím horší a tvrdší konflikt na Blízkém východě bude, tím bude slabší kurz koruny proti euru, ale hlavně proti dolaru. Dolar totiž v roli bezpečného přístavu při zhoršení situace posílí. Americká ekonomika je navíc v mnohem lepší kondici než ta evropská, což opět nahrává silnějšímu dolaru a slabší koruně.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter