Na nedávné konferenci „Podnikavá budoucnost Česka“ se diskutovalo o stavu podnikavosti v naší zemi a o tom, jak ji posunout na vyšší úroveň. O podnikavosti však u nás chybí klíčová data, což ztěžuje tvorbu efektivních strategií na podporu podnikání. Proto jedním z témat konference byla potřeba zapojení České republiky do mezinárodního výzkumu Global Entrepreneurship Monitor, který zajistí mimojiné data o počtu lidí, kteří by chtěli začít podnikat, potenciálních nových pracovních místech či o problémech, kterým podnikatelé čelí. Zapojení do GEM umožní také mezinárodní srovnání. Aktuální situaci by mohl výrazně zlepšit i větší důraz na mezirezortní spolupráci a změny v systému vzdělávání.
Jedním z řečníků konference byl i Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest. Michal zhodnotil podnikavost v České republice jako srovnatelnou s evropským průměrem, ale zároveň zdůraznil, že stále existuje prostor pro růst. Jako největší problém vnímá nadměrnou byrokracii a složité povolovací procesy, které odrazují začínající podnikatele. Zdrojem inspirace mohou být podle něj skandinávské země, Spojené státy, Singapur a Izrael.
Michal také zdůraznil důležitost změny přístupu k podnikání již od mladého věku. Spolupráce firem se školami a rodiči může výrazně přispět k rozvoji podnikavého ducha u dětí. V rozhovoru pro Roklen24 Jan Michal zároveň zmínil, že cílem CzechInvestu je přispět k tomu, aby se Česká republika stala jednou z deseti nejlepších zemí Evropské unie z hlediska podpory podnikání. Celý videorozhovor můžete shlédnout níže.