Tržní shrnutí: Dolar postrádá fundament, který by ho nakopl k ještě silnějším hodnotám

Klíčové body

  • Vítejte v tržním shrnutí skupiny Roklen, ve kterém tým traderů, ekonomů a analytiků řeší nejen pohyby vybraných měn, ale i další zajímavosti ze světa ekonomiky a financí!
  • Shrnutí je aktualizováno průběžně každý obchodní den dle událostí.
  • Tržní shrnutí z předchozích týdnů najdete zde.
Zdroj: Depositphotos

Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,21-25,33

USDCZK: 23,79-24,14

EURUSD: 1,0489-1,0612

Rizika vybraných měn pro nejbližší týdny:

USD ⇑ pod 1,0800 EURUSD

EUR ⇓ pod 1,0800 EURUSD

CZK ⇓ nad 25,20 EURCZK

Směňujte online na RoklenFx

Kurz dolaru si během středečního obchodování připsal posílení, které ho dostalo zpět k hranici 1,0500 za euro. Tuto úroveň krátce otestoval, avšak neúspěšně. Kurz část zisků odevzdal a dnes ráno se obchoduje kolem úrovně 1,0550 za euro. Americké výnosy během včerejška mírně rostly, za čímž na delším konci výnosové křivky stála více breakeven inflace oproti reálným výnosům.

Z měn regionu se koruna a zlotý obchodovaly do strany. Kurz domácí měny se stále drží v pásmu 25,25 až 25,30 za euro. Proti dolaru jsme se díky plošnému posílení americké měny dostali krátce nad 24,00 USDCZK, kde však kurz nevydržel.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Z vývoje devizového trhu, kde ještě před pár dny jasně dominoval dolar, je patrné, že americká měna aktuálně postrádá dostatečně silný fundament, který by ji posunul na ještě silnější hodnoty. Tento měsíc krátce prolomila hranici 1,0500 za euro, avšak k udržení se pod tímto vybarvujícím se supportem trh nenašel dostatečně silný sentiment.

Je to dáno i relativně slabým kalendářem ekonomických dat, kde jsme v tomto týdnu nenašli nic dostatečně relevantního k dalšímu zlepšení dolarové nálady. Komentáře z americké centrální banky rovněž nepřináší žádné novinky. Trh nadále vidí relativně vyrovnanou šanci mezi prosincovým snížení sazeb o čtvrt procentního bodu a úrokovou stabilitou, než tomu bylo ještě před několika týdny.

Zdroj: CME

Vývoj dluhopisů se uklidnil. Dlouhý konec křivky konsoliduje, což znamená výnos desetiletého nominálního instrumentu pod 4,5 % a reálného pod 2,1 %. Pakliže ani výnosová křivka nemá spouštěč vyšší volatility posouvající výnosy jedním nebo druhým směrem, musíme se smířit s klidnějším obchodováním jak na dluhopisech, tak i na devizovém trhu, zejména na dolarových párech.

Během čtvrtka nás bude z USA zajímat především týdenní změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pakliže se nedočkáme žádného zásadnějšího překvapení, klidnější obchodování by mělo pokračovat. Narušit by ho mohly například zprávy z Ukrajiny týkající se možné eskalace konfliktu. Jak jsme ale viděli na začátku týdne, tyto zprávy mají spíše krátkodobý dopad.

Středa 20. listopadu 2024

Ve středu 20. listopadu 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,21-25,33

USDCZK: 23,74-24,05

EURUSD: 1,0525-1,0629

Směňujte online na RoklenFx

Na trzích jsme včera pozorovali krátkou vlnu risk-off nálady, kterou způsobilo dění na Ukrajině. Dolaru tato událost pomohla k ziskům, které však neudržel. Aktuálně se obchoduje zpět těsně pod 1,0600 za euro.

Měny regionu během úterý mírně oslabily. Jediná koruna se vrátila zpět do původního pásma 25,25 až 25,30 za euro.  Proti dolaru nejprve krátce oslabila nad 24,00 USDCZK, poté se však vrátila zpět pod 23,90.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Implikovaná volatilita devizového trhu roste. Index FX volatility od Deutsche Bank sledující hlavní měnové páry se dostal zpět na úrovně dosažené v době amerických prezidentských voleb. Obdobný pohyb vidíme i u měsíční implikované volatility dluhopisového indexu MOVE, který se dostal zpět nad hranici 100. Stále je však výrazně níže, než tomu bylo v době zmiňovaných voleb.

Situace kolem tzv. Trump tradu se uklidňuje. Vidět je to i na domácích měnách, kde v souvislosti s děním v USA sledujeme především korunu proti dolaru. Kurz od amerických prezidentských voleb oslabil o zhruba 2,5 %. Ztráty domácí měny byly v jednu chvíli ještě vyšší, kurzu se je však podařilo umazat.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Stále nevidíme důvody pro silnou korunovou rally. Rizika slabší koruny oproti dolaru nezmizela. Zůstávají, a to samé můžeme říct o tržních sázkách napojených na Trumpovu politiku zahrnující rizika vyšších amerických výnosů a silnějšího dolaru.

Pakliže dojde na realizaci další vlny korunového oslabení, nevylučujeme možnost opětovného prolomení hranice 24,00 za dolar. Takovou situaci by mohli využít klienti prodávající dolary za koruny. Stačí zapnout aplikaci RoklenFx nebo zavolat na náš dealing!

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Středa 20. listopadu 2024

(8:15) Nad očekávání větší nárůst britské inflace, celkové, jádrové i u služeb, se podepsal na silnější libře. Librové peněžní trhy po datech o inflaci zaceňují snížení sazeb Bank of England o 54 bodů do konce roku 2025 oproti 64 bodům z doby před dnešním reportem.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

(11:18) Vyjednané evropské mzdy ve třetím čtvrtletí podle dat ECB vzrostly z 3,54 % na 5,42 %. Růst mezd by se mohl stát argumentem jestřábího křídla ECB favorizujícího opatrný postup v úpravách sazeb. Předpokládáme však, že s ohledem na očividnou preferenci výzev na straně růstu budou mít větší tržní dopady až data o evropských indexech PMI zveřejněná v pátek.

Úterý 19. listopadu 2024

V úterý 19. listopadu 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,22-25,35

USDCZK: 23,80-24,11

EURUSD: 1,0499-1,0626

Směňujte online na RoklenFx

Evropské výnosy během pondělí rostly rychleji než americké, což se podepsalo na silnějším euru proti dolaru. Pár krátce otestoval hranici 1,0600 dolaru za euro. Měny regionu byly i přes silnější společnou měnu proti americké pod výprodejním tlakem. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Proti dolaru naopak zpevnila pod 23,90.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Z domácích dat byl včera zveřejněn index cen výrobců, který v říjnu meziměsíčně rostl pomaleji oproti očekávání trhu. Oproti září, kdy meziměsíčně klesl o -0,2 %, v říjnu vzrostl o 0,1 % při predikci trhu na 0,3 %. Při detailním pohledu vidíme, že některé komponenty indexu výrazně překvapily směrem nahoru. Šlo především o ceny zemědělských výrobců, které meziměsíčně vzrostly o 6,9 %, což je nejvyšší číslo od dubna 2022. Tahounem pohybu byly ceny rostlinné výroby, které si oproti září připsaly více než 10 %.

Ceny zemědělských výrobců mohou mít do dalších měsíců zásadní vliv na vyšší celkovou inflaci, která by v závěru roku mohla překonat hranici 3 % meziročně. Vedle volatilní složky potravin, která bude přispívat k vyššímu tempo růstu cen, se projeví i perzistentní vývoj cen služeb, ostatně naznačený i v indexu cen výrobců, a efekt srovnávací základny. Nadále předpokládáme, že by ČNB mohla na prosincovém zasedání zvolit stabilitu sazeb. K tomu by podle nás v nadcházejících týdnech mohla přispět případná nad očekávání centrální banky vyšší inflace za listopad. Ta však bude zveřejněna až v polovině prosince. Proinflačně pak bude působit i potenciálně slabší koruna.

Kurz koruny včera reagoval především na výsledek celkového indexu cen výrobců, který jej mírně oslabil. Ve výsledku převážil výprodejní sentiment regionu, který oslabil i polský zlotý a maďarský forint. Obě měny však včerejší ztráty již smazaly.

Dnes nebudou zveřejněna žádná domácí data. Ze zahraničních nás čeká revize evropské inflace a kanadská inflace.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Úterý 19. listopadu 2024

(10:41)  Na trzích se dnes pravděpodobně usadí rizikově averzní nálady spojená s válkou na Ukrajině.

Pondělí 18. listopadu 2024

V pondělí 18. listopadu 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,19-25,34

USDCZK: 23,73-24,12

EURUSD: 1,0507-1,0632

Směňujte online na RoklenFx

Americké výnosy po páteční korekci opět rostou. Dolar se obchoduje pod 1,0550 za euro. Koruna se proti euru drží pod 25,30. Proti dolaru se obchoduje těsně pod 24,00.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Dnes ráno promluvil guvernér Bank of Japan Ueda. Jeho komentář byl sledován proto, že část trhu očekávala možná vyjádření k úpravě sazeb v prosinci. Trh si dlouhodobě drží zhruba vyrovnanou pravděpodobnost prosincového zvýšení úroků o čtvrt procentního bodu a jejich stability. Dnešní Uedova slova však situaci příliš nerozsekla.

Ueda uvedl, že Bank of Japan sazby zvýší tehdy, pokud bude splněna základní prognóza. Načasování úpravy bude přitom záležet na vývoji ekonomiky, cen a podmínek financování. Jádrová inflace by měla dle centrální banky dál mírně růst, přičemž dlouhodobá inflační očekáván firem a domácností jsou ukotvená.

Důvody japonského růstu cen se podle guvernéra měnily od dovozních cen až po dopady rostoucích mezd. U firem i domácností přitom očekává nárůst příjmů. Rostoucí nominální mzdy by mohly podpořit spotřebu soukromého sektoru a firmy by měly být schopny přenést vyšší náklady na zaměstnance do konečných cen.

Z našeho pohledu stále platí, že Japonsko nemá inflační problém, který měl Fed nebo ECB. Nepřipadá nám, že by Bank of Japan čelila výrazným proinflačním rizikům, včetně těch pramenících z volatilního kurzu. Poslední data o spotřebě domácností sice překvapila směrem nahoru, nepředpokládáme, že by šlo o hlavní faktor vyšších sazeb.

Nerozhodnost trhu mezi prosincovou úpravou sazeb a stabilitou by mohla v příštích dnech ovlivnit japonská inflace zveřejněná tento čtvrtek. Bank of Japan zasedá 19. prosince, tedy den po zasedání Fedu, což by do rozhodnutí mohlo také promluvit. Dále budeme sledovat vývoj kurzu jenu. Jeho případné oslabování je rizikem dřívějšího zvýšení sazeb. Pakliže by Bank of Japan letos sazby už neupravovala, tento krok bychom očekávali v prvním čtvrtletí příštího roku, což zahrnuje hned první zasedání naplánované v lednu.

Kurz japonského jenu za poslední měsíc oslabil s posilujícím dolarem a rostoucími americkými výnosy. Oba tyto faktory zůstávají rizikem možného dalšího oslabení, které by mohlo vést k trvalému posunu kurzu nad hranici 155,00 USDJPY. Pakliže by se amerického dění kolem Trump tradu uklidnilo, pro jen by šlo o pozitivní faktor. K jeho posílení by však bylo potřeba citelné přehodnocení vývoje japonských sazeb, včetně jejich prosincového zvýšení a razantního pokračování úprav v první polovině příštího roku. S tímto scénářem zatím nepracujeme.

Klesající americké sazby a rostoucí japonské, jak je základní výhled pro příští rok, by jenu měly pomoci. Více nám v tomto ohledu poví prosincová prognóza Fedu, u níž pracujeme s rizikem vyšší očekávané trajektorie sazeb. Ta by jenu příliš sil nedodala. 

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Dnes bude zveřejněn domácí index cen výrobců. Ze zahraničního dění nás budou zajímat komentáře centrálních bankéřů z Fedu i ECB. V pátek budou zveřejněny předběžné odhady indexu PMI v Evropě i v USA. 

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, X

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter