Audio hraje v marketingu čím dál významnější roli. V době přehlcené vizuálními vjemy má proto zvuk jedinečnou šanci přitáhnout pozornost zákazníků. S tímto potenciálem pracuje český startup Trebledu, za kterým stojí Barbora Truksová a Zuzana Martincová.
Zakladatelky chtějí mezi marketéry popularizovat pojem „sonic branding“ a pomoct firmám využít sílu zvuku v jejich propagaci. Správně zvolené audio má totiž výrazný vliv na emoce posluchače. Co přesně je sonic branding? Jak ho firmy můžou využít ve svůj prospěch? A jak funguje spolupráce s Trebledu? Přečtěte si rozhovor s Barborou Truksovou (BT) a Zuzanou Martincovou (ZM).

Co je „sonic branding“?
BT: Jde o koncepční přístup k tvorbě hudby pro značku. Tato zvuková identita by měla potenciálním zákazníkům jednoduše zprostředkovat emoce, které chce daná firma reprezentovat.
Sonic branding zahrnuje různé typy skladeb a zvuků, které poskytujeme klientovi podle jeho individuálních potřeb. V základu pracujeme se třemi prvky – zvukovým logem, kratším charakteristickým hudebním motivem do 30 vteřin a delší skladbou, běžně nazývanou „brand song“. My této skladbě říkáme „main theme“, protože funguje jako soundtrack světa značky. Právě v této delší kompozici nejlépe vyzní všechny důležité prvky dané zvukové identity.
V čem je hodnota pro vaše klienty?
BT: Záleží, v jaké fázi se firma nachází. U zavedených společností dává smysl přirozeně navázat na jejich existující identitu. S klientem probereme motivaci pro přidání zvukové stránky a snažíme se co nejlépe pochopit jeho pozici na trhu, vizi a hodnoty, které chce předat zákazníkům. U větších firem, kde jejich značku už dobře chápeme, se jen ujistíme, že chtějí dál působit stejně, a pak už překládáme jejich hodnoty do hudby.
Specifickým případem je vytváření zvukové identity pro úplně novou firmu. Naše hudba často inspiruje i vznik vizuální stránky a takzvané tonality, tedy způsobu, jakým značka píše texty.
Co potřebujete vědět o značce, než jí začnete vytvářet zvukovou identitu? Jak proces probíhá?
BT: Značka není jen logo nebo barevná paleta na webu. Je souborem pocitů, které přidáte k produktu nebo službě. Tento pocit můžete promítnout do různých prvků. Proto po ujasnění směřování s klientem začínáme tím, že vytvoříme takzvanou „sonic soul“.
Sonic soul představuje zvukový charakter, který se propisuje do zvukové identity značky. Každá budoucí hudba nebo zvuk by z něj měly vycházet, což zajistí, že klientův hudební profil bude rozpoznatelný i za desítky let. Mělo by to fungovat podobně jako když poznáte nové album svého oblíbeného interpreta, aniž byste věděli, že ho vydal. Má totiž určitý charakteristický rukopis, který může být daný například barvou hlasu zpěváka, specifickou prací s kakofonií, použitými nástroji a podobně.
Koncept tohoto hudebního charakteru pak inspiruje vznik moodboardu složeného z několika skladeb, které nahráváme na naši platformu Trebledu Sonic Studio. Klient od nás dostane přístupy, aby se mohl aktivně zapojit do vzniku své zvukové identity, protože věříme, že sám ví, jaké pocity v něm má hudba vyvolávat. Skladby si může v klidu poslechnout a dát nám zpětnou vazbu. Nepotřebuje k tomu znát technické detaily sound designu. Ideální je, když se nechá vést svými pocity a pomocí lajků vybere, co s ním rezonuje nejvíc. Na základě jeho preferencí a našeho vhledu pak vytváříme finální zvukový charakter značky.
V čem se váš přístup k sonic brandingu liší od zavedených zahraničních studií?
BT: Řada sonic brandingových studií působí buď artově a soustředí se především na hodně zajímavé kreativní zpracování, nebo technicistně, kdy na základě dat analyzují zvuky konkurence klienta a snaží se vůči ní vymezovat.
Uznáváme důležitost dat, ale myslíme si, že při tvorbě značky nemají takovou váhu. My klademe důraz na emoce, které považujeme za klíčový prvek nejen v marketingu, ale i jak jako lidé fungujeme. Klientům chceme předat jejich zvukovou identitu tak, aby si pomocí ní vytvořili citovou vazbu ke své vlastní značce a bylo tak pro ně jednodušší za ni komunikovat.
Náš přístup se liší i tím, že zvuk bereme jako výchozí bod pro tvorbu nebo redesign celé firemní identity. Hudba totiž dokáže nejlépe popsat charakter a emoce, které by měla značka vyvolávat, a tím i její umístění na trhu.
Jakými argumenty přesvědčujete potenciální klienty? Jak nakonec používají vámi vytvořené zvuky a hudbu?
BT: Jako první čistě sonic brandingové studio na českém trhu musíme potenciální klienty nejprve vzdělávat. Zvuk má na nás obrovský vliv – kdyby například filmy neměly hudbu, prakticky by ztratily schopnost tak dobře vyvolávat emoce. Vysvětlujeme jim proto důležitost sonic soulu – charakteru, který si zákazníci budou automaticky spojovat s jejich značkou místo neurčité hudby nebo hluku, který nedokáže tak efektivně předat hodnoty značky.
Klienti od nás získají specifický zvukový styl, díky kterému se odliší na trhu. Jasně se tak vymezí proti své konkurenci, která staví svou zvukovou identitu na skladbách z audiobank. Hudba z audiobank bohužel vede ke splývání s ostatními. Proto dává smysl nechat si vytvořit unikátní zvukovou podobu, na kterou navíc klient získá doživotní licenci. I přes vyšší jednorázový náklad je to tak pro něj dlouhodobě výhodnější přístup.
ZM: Dobrým argumentem je i jednoduchost použití. Klienti mají všechny nahrávky uložené na naší platformě, kde si je mohou poslechnout nebo stáhnout ve vysoké kvalitě a různých formátech. Případně si vyberou jen určitou část stopáže, která dobře funguje v určitém kanále a typu obsahu, třeba jako hudba pro Reels na Instagramu.
Kdo budou vaši zákazníci?
BT: Teoreticky každý, kdo používá audio nebo audiovizuální obsah třeba na sociálních sítích nebo v televizním spotu. Významnou skupinou budou specifické produkty navázané na audio, například podcasty nebo firmy, které potřebují prezentovat svou značku ve spojení se screenless technologiemi.
Zpočátku očekáváme, že na sonic branding uslyší především větší společnosti s už vybudovanou pozicí na trhu, kterým chybí zvuková část značky. Ocenit to můžou hlavně klienti z oblastí, kde hraje důležitou roli zapojení více smyslů – wellness, různé luxusní produkty, móda nebo design.
Můžeme pomoct také při rebrandingu, když firma potřebuje upravit své směřování. Díky zvukové složce dokážeme vyladit i ostatní aspekty jejich komunikace. A pak jsou tu začínající firmy, kterým můžeme být blízké naším osobnějším přístupem založeným na emocích, které máte jako zakladatelé velmi silně spojené se svým produktem nebo službou.
Jak jste přišly na váš nápad? Jak dlouho vám trvalo vyladit byznys model?
ZM: Dříve jsem pracovala na zvukových zakázkách pro firmy, které často neměly představu o svých potřebách. Je to pochopitelné, protože chyběl někdo, kdo by s nimi mohl probrat detaily. Vytvoření zvukové identity je navíc komplexnější proces, než jaký sound designér zvládne pokrýt v rámci jednorázové zakázky. Nápad na sonic brandingové studio jsem dlouho nosila v hlavě, ale hledala jsem partnera pro druhou důležitou část byznysu – brand. Při práci na jednom projektu jsem potkala Báru a shodly jsme se natolik, že během pár měsíců vzniklo Trebledu.
BT: Vyladění byznys modelu nám zabralo asi půl roku a hodně pomohlo vyzkoušet si službu na reálných projektech. První zakázku jsme vytvořily pro česko-slovenskou licenci magazínu Wired v rámci jeho podcastu o AI. Pozici na trhu jsme měli ale jasnou ještě dávno předtím.
Co znamená slovo Trebledu?
BT: Správně by se mělo číst jako [ˈtrebəldu:]. První část pochází z anglického slova „treble“, které v hudbě označuje nejvyšší frekvenční rozsah. Je to odkaz na kvalitu zvuku a brandingu, kterou chceme klientům poskytovat. Koncovka „du“ má název udělat hravější, až zpěvný.
ZM: Plánujeme expandovat do zahraničí, proto jsme chtěly jméno ve stylu „Google“ – takzvané „brandable name“ bez specifického významu. Trebledu nám připadalo nejvíce charizmatické.

AI dnes umožňuje vytvářet hudbu. Vnímáte ji jako možné ohrožení vašeho byznysu?
ZM: Naší největší přidanou hodnotou je hluboké porozumění klientovi a přenesení jeho hodnot do zvuku tak, aby dokázal komunikovat správné emoce. Umělá inteligence zatím nedokáže nabídnout takové lidské vnímání a kreativitu.
Přesto věříme, že nám AI může v práci výrazně pomoct a počítáme s jejím zapojením. Na naší platformě vyvíjíme kreativní mód, kde bude mít každý klient možnost rozšířit svou hudební sbírku o nové skladby. Ty budou vycházet z námi složené hudby a zvuků jako reference. Naši klienti si budou s pomocí AI tvořit vlastní skladby, které budou ladit s charakterem jejich značky.
Budou klienti dodatečně platit za takto vytvořené zvukové stopy?
BT: Základní „download mode“ a „listening mode“ poskytujeme zdarma. Jakmile si klient bude moct tvořit neomezené množství nových zvukových prvků, budou se zvyšovat i náklady na cloudové úložiště. „Creative mode“ bude navíc vyžadovat pravidelnou údržbu a vývoj, proto zvažujeme model předplatného. Neplánujeme vysoké částky, spíše pokrytí našich nákladů, abychom měly jistotu, že klienti budou mít k ruce opravdu kvalitní nástroj.
Jakou roli by podle vás měl hrát zvuk v marketingové strategii firem?
BT: Audio by se mělo stát přirozenou součástí brand manuálů a doplňovat vizuální stránku komunikace. Firmy by neměly spoléhat jen na neurčitou hudbu z audiobank, protože se tím zbytečně připravují o obrovský potenciál zvuku.
Zvuková identita dokáže na současném přeplněném trhu navázat hlubší emoční vazbu se zákazníky. Že se pro tento účel hudba výborně hodí, potvrzují i neurovědecké studie. Člověk na ni reaguje podvědomě a tento vjem se uchovává déle než vizuální. Společnosti by proto měly promyslet svou zvukovou prezentaci, dát jí do správné míry konzistentní podobu a propojit ji se svými hodnotami.
Které zvukové identity vás nejvíce inspirují?
ZM: Určitě Mastercard, která klade na sonic branding velký důraz. Chytře reaguje na kulturu míst, kde její zvuk zaznívá. Díky rozpoznatelnému „sonic soulu“ lépe buduje důvěru zákazníků po celém světě.
Velmi zajímavý je také zvukový design Hanse Zimmera pro BMW. Jejich elektromobily potřebovaly uměle vytvořený zvuk pro zdůraznění zážitku z jízdy a výkonu těchto aut. Výsledek je naprosto skvělý.
BT: Elektromobily obecně potřebují audio pro lepší uživatelský prožitek, a dokonce i bezpečnost. Tyto zvuky umožňují řidiči interakci podobnou klasickým autům, kde vás právě zvuk motoru může upozornit, že něco není v pořádku. Zvuková identita v elektroautech prohlubuje zážitek z jízdy a elegantně reflektuje hodnoty značky.
Zaujal nás také finský projekt z konce roku 2024. Finové si jako první země na světě nechali vytvořit vlastní „soundscapes“ s názvem Ääniä (v překladu hlasy nebo zvuky). Ukazuje to, že i země může fungovat jako značka. Skladatel Lauri Porra zkomponoval několik skladeb inspirovaných finskou přírodou, které cizincům přibližují atmosféru země. Vláda chce takto přilákat zahraniční turisty. Doufáme, že tento projekt inspiruje i další země, protože v něm vidíme velký potenciál. Například si představte, že by se zvuk na přechodu pro chodce lišil podle zvukové identity dané země.
Jak složité je najít talentované profesionály do týmu? Jaké dovednosti hledáte?
ZM: Oslovujeme hudebníky napříč nástroji. Spolupráce jim nabízí možnost zviditelnit jejich tvorbu nebo další zajímavé uplatnění po studiu konzervatoře. Nemusí jít nutně o profesionály, hudba může být jen jejich vášní. Hledáme také umělce-performery pro živá vystoupení na akcích našich klientů.
BT: Pro brandovou část naší práce potřebujeme také kreativce s koncepčním myšlením. Seniorita není zdaleka tak důležitá jako lidský přístup a schopnost abstraktního myšlení. Tyto znalosti jsou klíčové v počáteční fázi tvorby každé zvukové identity.
Jaká hudba vás osobně inspiruje?
BT: Máme své oblíbené interprety, ale inspiraci čerpáme ze všech směrů – od klavírních koncertů po rap. Sonic branding umožňuje míchat prvky různých žánrů, často dokonce vznikne něco úplně nového. Už před založením Trebledu jsem při tvorbě nových konceptů poslouchala třeba i filmové soundtracky, které mi pomáhaly rozvíjet představu o světě dané značky. A pořád se snažím neomezovat na jeden druh hudby.
Startup Trebledu vznikl v roce 2024 v Brně. Jeho zakladatelky – sound designérka Zuzana Martincová a brandová specialistka Barbora Truksová – vytvářejí zvukové identity pro moderní marketingovou komunikaci. Jejich cílem je prohloubit emoční propojení mezi firmami a jejich zákazníky, stejně jako mezi samotnými zakladateli a jejich značkou.