Regulace EU o kryptoaktivech dodá kryptosměnárnám legitimitu a velcí hráči ji vítají. Novým a menším firmám na trhu pravděpodobně dost zkomplikuje fungování, říká Marek Kyrsch, spoluzakladatel a šéf Anycoin.
Anycoin si taky prošla komplikacemi při poskytování svých služeb. Banky se na její byznys donedávna dívaly přes prsty, a proto tato směnárna už několikrát čelila zrušení účtu. Právě nově schválená regulace by ale měla pomoci, aby se směnárny kryptoměn staly pro banky důvěryhodnějšími partnery. Kdo jsou její klienti? Co si Anycoin slibuje od Trumpovy vlády v oblasti kryptoměn? Dává myšlenka kryptoměnových státních rezerv smysl? Přečtěte si rozhovor s Markem Kyrschem.

Podle jakého klíče vybíráte, které kryptoměny se můžou obchodovat na vaší platformě?
Uvádíme kryptoměny, které zalistovávají naši obchodní partneři. Jde o největší a nejrelevantnější světové burzy. Zde si kryptoměny projdou systémem hodnocení, takže proces jejich schválení může trvat docela dlouho.
Kdo jsou obvykle vašimi zákazníky?
Většina zákazníků jsou fyzické osoby, retailoví investoři. Zhruba 90 % pochází z Česka, ale v poslední době se jejich podíl snižuje díky naší úspěšné expanzi na Slovensko. Z velké části jde o muže, těch je přibližně 70 %. Máme sice o něco více mladších zákazníků, ale ne nijak zásadně. Přijde mi zajímavé, že žádná věková skupina nevyčnívá objemem obchodů. Ty jsou rovnoměrně rozprostřeny mezi klienty všech věkových skupin.
Jaké je rozdělení transakcí na desktop versus mobilní aplikace? Lze vysledovat nějaký trend?
Zhruba třetina našich klientů používá mobilní aplikaci, ale už přes polovinu objednávek se obchoduje právě v ní. Trend je rostoucí, mobilní aplikace pro nás bude čím dál významnější.
Jakým regulacím Anycoin podléhá? Která instituce je dohledovým orgánem?
Před schválením legislativy MiCA (Markets in Crypto-Assets, nový legislativní nástroj EU pro regulaci kryptoaktiv) jsme spadali pod Finanční analytický úřad. Podléháme různým regulacím a zákonům, pro nás je samozřejmě nejdůležitější zákon AML proti praní špinavých peněz.
MiCA už byla schválena, takže naším primárním dohledovým orgánem bude Česká národní banka. Další důležitou legislativou bude DORA (Digital Operational Resilience Act, legislativa EU zaměřená na zvýšení IT bezpečnost finančních společností).
Vítáte tuto novou regulaci?
Vždy říkám, že to je mince, která má dvě strany. Nám jako velké kryptoměnové společnosti dodá větší legitimitu k našim obchodním partnerům, umožní nám jednodušší expanzi do Evropy a podobně.
Na druhou stranu tato regulace zvýší pomyslnou zeď, kterou budou muset startupy v této oblasti přelézt. Pro spoustu z nich asi bude nepřekonatelná.
Jaké nejdůležitější kroky vidíte v budoucí regulaci kryptoměn v EU?
Regulace je vždy obtížné téma. Měla by být hlavně vyvážená a nelikvidovat malé hráče. Pokládám za úplně nejdůležitější, aby evropské společnosti byly konkurenceschopné ve světě. V mnoha jiných odvětvích vidíme, jak na ně negativně působí přílišná regulace. Týká se to samozřejmě i kryptoměn.
Co si slibujete od Trumpovy administrativy v oblasti kryptoměn?
Myslím si, že kryptoměny jsou ze své podstaty víceméně nezávislé na politické reprezentaci. Nicméně, tato reprezentace může ovlivnit rychlost nebo zpomalení jejich adopce. Od Trumpovy administrativy očekávám spíše větší rychlost této adopce.
Jak se díváte na možnost vytvoření státních rezerv kryptoměn, o kterých mluvil Trump?
Mít minimálně část svých úspor v bitcoinu považuji za správné pro jednotlivce, firmy i instituce. Dává podle mě smysl i pro USA.
Nicméně, uvítal bych rozvolnění pravidel směrem k většímu využití kryptoměn. Mám tím na mysli například možnost vyplácení mezd v bitcoinu. O bitcoinu se říká, že je takzvané digitální zlato, je významnou kryptoměnou, která skvěle plní svoji funkci. Rozšíření jeho použití by bylo správným krokem.
Souhlasíte s myšlenkou guvernéra ČNB Aleše Michla, který by chtěl dát část rezerv centrální banky do bitcoinu?
Myšlenka kryptoměn jako decentralizovaných peněz nebo decentralizovaného uchovatele hodnoty je revoluční. Toto aktivum tu s námi ještě dlouho bude. Skutečně zde platí přirovnání k digitálnímu zlatu. Pokud bych tedy měl říct, jestli má taková myšlenka smysl, tak říkám, že rozhodně ano.
Jak se díváte na Trump coin a Melania coin? Je to krok zpět stejně jako Hawk Tuah Meme Coin?
Přirovnávám tyto meme coiny k obdobě sběratelských kartiček – baseballistů, pokémonů a podobně. Někteří investoři v nich vidí hodnotu, ale jejich vydavatel může kdykoli pustit další kusy do oběhu a tím znehodnotit už dříve vydané. Proto bych se jim spíš vyhnul.

Jak vysoká je adopce kryptoměn v české populaci?
Těžko se to odhaduje. Tipnul bych si, že jde o jednotky procent, maximálně desetina obyvatel. Ve srovnání se zbytkem světa si ale vedeme dobře, patříme mezi kryptovelmoci. Naše kryptofirmy vynikají i ve světovém měřítku.
Investujete vy sám do kryptoměn?
Mojí investicí do kryptoměn je investice do mé společnosti. Když vytvoří zisk, tak ho do ní zase vrátím. Například rozšíříme tým vývojářů, přidáme další funkcionalitu pro klienty a podobně.
Jak je vaše platforma zabezpečena proti případnému hacknutí?
Všechny relevantní kryptoměnové společnosti plní vysoké standardy zabezpečení. Například regulace DORA nám předepisuje takzvané penetrační testy a podobně. Tato legislativa byla teprve před nedávnem schválená, ale my plníme její hlavní požadavky už nyní.
Opatření proti hackerům jsou už dnes v kryptoměnových společnostech standardem. Co se týká jednotlivých účtů, je možné si je zabezpečit dvoufázovým přihlašováním, které všem uživatelům doporučujeme.
Jak na vaší platformě zajišťujete prevenci proti praní špinavých peněz?
Jde o jednu z nejdůležitějších součástí Anycoinu, náš tým proti praní špinavých peněz je stejně velký jako vývojářský. Jdeme nad rámec zákona, máme spoustu automatizovaných procesů, které zabraňují nelegální aktivitě. Jako neregulovaná společnost jsme často přísnější, abychom našim obchodním partnerům dokázali, že plníme vysoké standardy proti této nelegální činnosti. Dáváme velké zdroje do prevence proti praní špinavých peněz.
Chystáte nějaké novinky? Pokud ano, o jaké se bude jednat?
Od loňska jdeme cestou partnerských spoluprací. Navázali jsme je s investičními společnostmi, finančními poradci nebo finančními weby, které nabízejí svým klientům obchodování s kryptoměnami. Funguje to i nepřímo, například na webech online médií, které čtenářům nabízí prodej a koupi kryptoaktiv.
Kryptoměnová směnárna Anycoin patří do skupiny 21M Group Marka Kyrsche a Martina Čecha. Od svého založení v roce 2018 a spuštění provozu v roce 2019 zprostředkovala obchody v celkové hodnotě přes 12,7 miliardy CZK, jen v roce 2024 šlo o objem hodnotě 5,9 miliardy korun.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.