Komentář Moore: Inflace v únoru mírně zpomalila

„Inflace se v únoru držela na 2,7 %. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,8 %, v únoru to bylo o 0,1 procentního bodu méně. V meziměsíčním srovnání pak spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 %. Do jejich vývoje se propsaly hlavně vyšší ceny v oddíle rekreace a kultura, kde došlo především k nárůstu cen dovolených s komplexními službami, a to o 5,0 %. Rostly také ceny velkých přístrojů pro domácnost v oddíle bytového vybavení a zařízení domácností (o 1,9 %). Naopak na meziměsíčním snížení se podílely především ceny v oddíle potravin a nealkoholických nápojů. Klesly například ceny vepřového masa (o 4,3 %) či másla (o 5,3 %), dolů šly také ceny vína (o 5,8 %) v oddíle alkoholických nápojů a tabáku,“ jmenuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„V meziročním srovnání růst dosáhl 2,7 % a byl zaznamenán napříč všemi oddíly spotřebního koše. Jedinou výjimku tvořil oddíl odívání a obuvi, kde ceny meziročně klesají již pět měsíců v řadě. Ve srovnání s lednem však došlo ke zpomalení meziročního cenového růstu, což zapříčinily především ceny v oddíle doprava. Na meziročním růstu se naopak podílely ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje; vzrostly totiž ceny polotučného trvanlivého mléka (o 12,3 %), vajec (o 18,6 %), másla (o 41,6 %), ale i čokolády a čokoládových výrobků (o 30,5 %). Mimo jiné oproti loňskému roku vzrostly také ceny nájemného bytů (o 6,7 %) v oddíle bydlení,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Podle aktuální prognózy ČNB by celková inflace měla v letošním roce dosáhnout úrovně 2,4 %, v roce 2026 by měla dokonce klesnout na 2,1 %. Je ovšem otázkou, jak ceny ovlivní nejistota plynoucí mj. z nevyzpytatelné obchodní politiky Donalda Trumpa,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Petr Kymlička

Newsletter