„Ceny zemědělských výrobců v meziročním srovnání mírně zpomalily svůj růst. Potvrzují to dnes publikovaná data ČSÚ. Ačkoliv v únoru byly meziročně vyšší o 9,3 %, v březnu zpomalily na 8,2 %. V rostlinné výrobě došlo k nárůstu cen o 5,1 %, v živočišné pak o 12,7 %. Růst táhly především ceny olejnin (zvýšení o 28,5 %), ceny vajec (nárůst o 28,4 %) či ovoce (zvýšení o 25,6 %), naopak klesly ceny brambor (o 14,9 %) či prasat (o 15,5 %),“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Vyšší byly i ceny stavebních prací. U nich došlo v porovnání s loňským rokem ke zvýšení o 3,0 %, oproti tomu v únoru činil jejich meziroční nárůst 2,4 %. V meziměsíčním srovnání si pak tyto ceny polepšily o 0,6 %. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně vyšší o 0,5 %, v meziměsíčním srovnání mírně poklesly o 0,1 %,“ jmenuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Naopak negativní vývoj zaznamenaly ceny průmyslových výrobců. Ty v meziročním srovnání opět klesly, tentokrát mírně o 0,3 %. Nižší byly především ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků; klesaly ceny ropy a zemního plynu (o 17,4 %) či černého a hnědého uhlí a lignitu (o 9,5 %). Ceny potravinářských výrobků se naopak zvýšily, o což se zasloužily především ceny mléčných výrobků (nárůst o 12,4 %) či rostlinných a živočišných olejů a tuků (nárůst o 9,8 %). V oblasti cen průmyslových výrobců se ale Česko už v únoru drželo pod průměrem EU. Ten meziročně představoval nárůst 3,1 %, zatímco český průmysl byl v poklesu o 0,1 %. Bohužel se nám tak stále nedaří průmysl nastartovat,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.