První čtení amerického HDP za první čtvrtletí ukázalo nad očekávání větší propad vinou citelně vyššího příspěvku importu. Šlo o první záporný růst od roku 2022. Inflační data spolu s tím poukázala na nad očekávání vyšší hodnoty, což jen podtrhlo stagflační scénář.
Vedle výrazně vyššího dovozu citelně vyčnívají investice do vybavení. Zásoby se na výsledném čísle podílely nejvyšší měrou od konce roku 2021. Spotřeba rostla oproti předchozímu čtvrtletí pomalejším tempem, hodnota 1,8 % byla i tak oproti některým predikcím nad očekávání vyšší. Jádrové HDP, které je ztotožňováno konečnými výdaji soukromých domácích subjektů, což je HDP očištěné o čistý export, zásoby a vládní výdaje, vzrostlo o 3 %. I zde se ale potýkáme se silným vlivem předzásobení v podobě investic do vybavení.
Pokud bychom měli použít křišťálovou kouli, od druhého čtvrtletí můžeme vinou cel očekávat nižší import spolu s nižšími investicemi. Klíčové přitom bude, zda bude pokračovat zpomalování spotřeby navazující na zhoršenou náladu spotřebitelského sektoru.
Pokud bych si měl tipnout, pro centrální banku je oproti HDP větším strašákem nad očekávání vyšší inflace, kde jádrový index výdajů na osobní spotřebu za první čtvrtletí vykázal nad očekávání vyšší čísla s ohledem na růst z 2,6 % na 3,5 %. Data za březen působila méně děsivě, když celkový i jádrový index doručil nad očekávání nižší čísla především v meziměsíčním srovnání.
Výsledkem těchto dat byl nárůst sázek na snížení sazeb Fedu v letošním roce krátce až na 108 bazických bodů. Dlouhodobější výhled ukazuje terminální sazbu pod 3 %, což jsou ale stále vyšší hodnoty než ty nejnižší ze začátku dubna. Tehdy jsme se nacházeli citelněji pod 3% hranicí, tedy pod odhadem neutrální sazby, jak ji prezentuje medián prognózy centrální banky.
Nárůst sázek na nižší sazby se projevil v poklesu výnosů středních splatností amerických dluhopisů. Spread mezi pětiletým a třicetiletým výnosem se dostal na 95 bodů, což je cyklické high nejvyšší od roku 2021. Dolar i přes pokles výnosů dokázal zpevnit a dnes ráno testuje hranici 1,1300 za euro. Zde jen pro srovnání, na eurové straně se sázky na pokles sazeb ECB zkorigovaly a jsou zpět na úrovni depozitní sazby ke konci roku nad 1,5 %.
Dnes nás čeká index ISM sektoru průmyslu. Větší pozornost bude věnována zítřejším datům z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 4,2 % a vytvořeno by mělo být více než 130 tisíc pracovních míst. V případě nad očekávání horšího výsledku čekejme tlak na pokles sazeb, kde by nejcitlivěji měly reagovat výnosy středních splatností. Zajímavé bude sledovat, zda si dolar v takovém případě udrží včerejší/dnešní sílu. Můj osobní tip je, že ne.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Fed, TradingView
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.