„Důvěra v českou ekonomiku si v květnu významně polepšila. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ČSÚ. Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se meziměsíčně zvýšil o 4,3 bodu. Po dubnovém propadu, kdy klesl na hodnotu 96,7 bodu, se tak dostal zpět nad stobodovou hranici a dosáhl hodnoty 101,0. To je pro českou ekonomiku dobrá zpráva,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Pozitivní vývoj přitom zaznamenaly obě složky indikátoru ekonomického sentimentu; stobodovou hranici úspěšně pokořila důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Důvěra podnikatelů vzrostla výrazně o 4,5 bodu na hodnotu 101,0, přičemž optimismus zavládl ve vybraných odvětvích služeb, ale i v průmyslu. Po dubnovém poklesu, kdy náladu podnikatelů negativně ovlivnila ekonomická nejistota vyplývající z rozhodnutí amerického prezidenta, se tak podnikatelům vrátila naděje hlavně na zvýšení tempa růstu výrobní činnosti v nadcházejících měsících,“ vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Optimismus zavládl v květnu i mezi spotřebiteli; jejich důvěra vzrostla o 3,0 bodu na hodnotu 100,7. Za posledních šest měsíců tak dosáhla nejvyšší hodnoty a dostala se i nad svůj dlouhodobý průměr. Meziměsíčně se snížil podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku. Mírně poklesl i podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících, ale také počet domácností, které hodnotí svoji současnou finanční situaci hůře než v předchozích dvanácti měsících. Dobrou náladu by si tak Češi mohli udržet i do nadcházejících měsíců. Podpořit by jej mohla také míra inflace, která v dubnu byla rekordně nízká,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
