Čínská ekonomika stále v pásmu deflace

V posledních týdnech se obchodní vztahy na trase USA – Čína poněkud zlepšovaly. Obě země vyřešily sporné otázky týkající se dodávek vzácných zemin a magnetů do USA, což v pátek potvrdil i americký ministr financí Scott Bessent. Situace byla značně kruciální, protože Čína pozastavila vývoz široké škály klíčových nerostů a magnetů, čímž narušila dodavatelské řetězce zásadní pro automobilky, výrobce v leteckém průmyslu, polovodičové společnosti a vojenské dodavatele po celém světě. Hrozila další zostření obchodních vztahů, další vzájemná odvetná cla a mnoho nejistoty pro investory. V jaké kondici se nachází po uplynulých celních bitvách čínská ekonomika a jaký je další výhled pro tohoto globálního hráče?

Čína si uvědomuje, že pro stabilitu svého hospodářství potřebuje obchodovat se světem, a i s USA, a to i přes vzájemné spory. I proto snahy o vyřešení sporu zahrnoval rovněž vrcholný telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Aktuální data totiž potvrzují, že i přes určité zlepšení stále převládají negativně působící známky deflace v čínské ekonomice. Výroba a stavebnictví zaznamenaly v červnu nejsilnější měsíc druhého čtvrtletí, přičemž index nákupních manažerů (PMI) sice zůstal pod hranicí růstu, ale přesto vzrostl na 49,7 bodu z květnových 49,5. To překonalo očekávání a bylo podpořeno lepší výkonností sektoru služeb a stavebnictví. Stále však se nacházíme pod 50 body, které oddělují expanzi od kontrakce odvětví. Za těmito čísly zůstává nejistota ohledně dalšího postupu vlády a případného uvolňování měnové politiky,

Ekonomika Číny si v posledních měsících vedla relativně dobře i přes nestabilní obchodní politiku prezidenta Trumpa. Export rostl díky předčasnému plnění objednávek zahraničními klienty a podpoře domácí spotřeby prostřednictvím vládních dotací. Pozitivní dopad na hospodářství měly i investice do infrastrukturních projektů ze strany tamní vlády. Dosažení kýženého obchodního příměří s USA následně vedlo k oživení obchodu – čínské přístavy zaznamenaly rekordní objem přepravy, když v polovině června odbavily 6,7 milionu kontejnerových jednotek. Nicméně, pokračuje tlak na ceny napříč různými sektory ekonomiky a projevuje se nadále oslabení zaměstnanosti ve výrobním sektoru. Závěrem lze konstatovat, že v čínské ekonomice je stále nejnižší důvěra od loňského září, což odráží nejistotu ohledně výhledu růstu. Čínská ekonomika by tak letos měla dosáhnout meziročního růstu HDP ve výši 5 %. Opticky tento růst vypadá vysoký, ale připomeňme, že je znatelně nižší než průměrný růst 6,5 % v posledních 15 letech.

 

Newsletter