Letní benefity 2025: Co zaměstnancům zůstane v kapse a co spolykají daně?

Letní měsíce jsou obdobím pohody, ale většina z nás musí pracovat i v létě. Zaměstnavatelé však často nabízí různé sezónní benefity, které mají zaměstnance motivovat k lepším nebo aspoň nějakým pracovním výkonům. Mezi oblíbené bonusy patří příspěvky na dovolenou, tábory pro děti, stravenky nebo společenské akce pořádané zaměstnavatelem. Čím víc je různých benefitních programů, tím víc vystává otázka jejich daňového posouzení.

Zdanění benefitů vychází především ze zákona o daních z příjmů a předpisů týkajících se sociálního a zdravotního pojištění. Některé benefity jsou pro zaměstnance osvobozené od daně i odvodů, jiné představují zdanitelný příjem a znamenají navýšení administrativní zátěže pro zaměstnavatele.

Příspěvky na dovolenou, teambuildingy, společenské akce

Jednou z nejčastějších forem letních benefitů jsou nepeněžní příspěvky na dovolenou, které mají standartně podobu cafeterie. Přitom se může jednat o příspěvky jak pro zaměstnance nebo pro rodinného příslušníka zaměstnance. Příkladem může být úhrada letního táboru pro dítě zaměstnance. Tyto příspěvky jsou u zaměstnance osvobozeny do souhrnného limitu poloviny průměrné mzdy za zdaňovací období. Dalším benefitem mohou být pracovní výjezdy mající podobu teambuildingů. Účast zaměstnance na teambuildingu není předmětem zdanění u zaměstnance, pokud je hlavním účelem výjezdu výkon činností související s pracovní náplní. Novým benefitem pro zaměstnance, který je osvobozen, je také účast zaměstnance nebo jeho rodinného příslušníka na společenské akci, včetně té s kulturním nebo sportovním prvkem, pořádané zaměstnavatelem pro omezený okruh účastníků. Typicky se může jednat o sportovní dny nebo například večerní grilování pořádané zaměstnavatelem,“ vysvětluje Michal Jelínek, daňový expert a partner V4 Group.

Stravenkový paušál, či stravenky: evergreen mezi benefity

Stravenky a stravenkový paušál, souhrnně označované jako příspěvek na stravování, jsou už běžným benefitem, který má oblibu nejen během léta. V roce 2025 je možné osvobodit příspěvek na stravování až do výše 123,90 Kč za směnu, což odpovídá 55 % hodnoty příspěvku. Optimální výše příspěvku na stravování je tak 225,30 Kč.

 „Výhodou je, že zaměstnavatelé si mohou tento náklad odečíst jako daňově uznatelný, přičemž pro zaměstnance zůstává příjmem, který je osvobozený nejen od daně, ale i odvodů. Ale pozor, jakmile však zaměstnavatel tento limit překročí, vzniká zaměstnanci zdanitelný příjem,“ dodává Jelínek.

Přehled daňového režimu jednotlivých benefitů

Typ benefitu

Zdanění u zaměstnance

Odvody soc./zdrav.

Daňová uznatelnost u zaměstnavatele

Nepeněžní příspěvek na dovolenou

Ne do limitu

Ne do limitu

Ne

Teambuilding

Ne

Ne

Ano

Příspěvek na stravování

Ne do limitu

Ne do limitu

Ano

Společenské akce

Ne

Ne

Ne

HR a mzdoví specialisté často využívají moderní systémy, které umožňují automatickou kontrolu výše poskytovaných benefitů i jejich daňového nastavení. Pravidelná aktualizace interních pravidel a kontrola účetních a mzdových procesů může zaměstnavatelům ušetřit nejen peníze, ale i čas strávený při případných daňových kontrolách.

Zaměstnanci by měli mít přehled o tom, jaké benefity zaměstnavatel nabízí, na jaké mají nárok, v jaké hodnotě je čerpají a na koho se v případě nesrovnalostí obracet. Správné nastavení benefitů může výrazně zvýšit jejich reálnou hodnotu, a to jak z hlediska finanční úspory, tak i z pohledu motivace a spokojenosti.

V4 Group je poradenská skupina sdružující daňové konzultanty ze společnosti V4 Tax, právní poradce z advokátních kanceláří V4 Legal, auditory ze společnosti V4 Audit, účetní působící pod značkou V4 Account a mediální experty z V4 Commmunications. Svým klientům nabízí komplexní poradenské služby na jednom místě. Kromě standardních služeb lokálního charakteru nabízí skupina řešení specifických požadavků v oblasti mezinárodního zdanění, transferových cen a přeshraničních akvizičních procesů. V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.

Newsletter