Zlato, stříbro a platina zaznamenaly silné první pololetí. Jak si ale povedou ve zbytku roku?

Zdroj: Depositphotos

Po fenomenálním prvním pololetí vstoupil sektor investičních kovů do období konsolidace. Cena zlata se se v posledních dvanácti týdnech nijak dramaticky neměnila, což vytvořilo prostor pro dotahování pozic stříbra a platiny. Přestože od začátku roku zaznamenaly zlato a stříbro nárůst přibližně o 26 % a platina dokonce o 54 %, investoři si logicky kladou otázku: Je tohle konec růstu?

Analytici Saxo Bank věří, že odpověď zní ne.

Klíčové faktory, které v posledních letech poháněly růst cen kovů, zůstávají nedotčeny a ve druhé polovině roku by se mohly objevit další příznivé vlivy. Nejvýznamnější je zejména vyhlídka na snížení úrokových sazeb v USA, která by mohla oživit poptávku, zejména po ETF založených na drahých kovech.

Abychom pochopili přetrvávající atraktivitu zlata – a v návaznosti na to i stříbra a platiny – je důležité si uvědomit, čím se tyto kovy odlišují. Drahé kovy jsou na rozdíl od státních dluhopisů nebo nekrytých měn politicky neutrální. Jsou všeobecně uznávané jako uchovatel hodnoty, který není vázán na bonitu žádného státu, a proto centrální banky stále častěji přidělují zlato jako základní rezervní aktivum.

Zdroj: Bloomberg, Saxo
Zdroj: Bloomberg, Saxo

Letošní celkové oslabení dolaru rovněž podpořilo vysoké výnosy drahých kovů, i když zisky se lišily v závislosti na měnové expozici. Investoři ve Švýcarsku a eurozóně například zaznamenali výnosy kolem 11 %, zatímco investoři v Číně a Indii dosáhli výnosů spíše na úrovni investorů v amerických dolarech.

Jak ukazuje níže uvedený graf, zlato se v současné době obchoduje v relativně úzkém horizontálním pásmu těsně pod dubnovým historickým maximem – 3 500 USD. Nedostatek nových katalyzátorů růstu zvýšil riziko hlubší korekce, zejména po nedávných známkách ochabnutí poptávky. Zlato se nedokázalo zotavit a přilákat investory hledající bezpečné útočiště během krátkého konfliktu mezi Izraelem a Íránem. Zároveň překvapivě silné údaje o americké ekonomice odložily očekávané snížení úrokových sazeb, aniž by vyvolaly významnější výprodej zlata – což je dalším znakem jeho odolnosti.

S ohledem na druhé pololetí zůstávají analytici Saxo Bank ohledně zlata a ostatních drahých kovů optimističtí. Hlavními důvody jsou:

  • Trvalá poptávka centrálních bank po diverzifikaci a de-dolarizaci rezerv
  • Riziko stagflace v USA, zejména v případě, že plný dopad Trumpovy celní politiky vyvolá další výrazné snížení úrokových sazeb
  • Přetrvávající geopolitické napětí, sankce a obchodní spory
  • Rostoucí obavy o fiskální situaci USA, kde „Big Beautiful Bill“ ještě více navýší státní dluh
  • Přeskupování portfolií státních investičních fondů a institucionálních investorů od amerických akcií a státních dluhopisů směrem k hmotným aktivům, jako jsou kovy
  • Další oslabení dolaru, zejména pokud se prohloubí obavy ze stagflace

Z technického hlediska setrvává zlato v konsolidační fázi s bezprostřední podporou na úrovni 3 245 USD a sekundární podporou na úrovni 3 120 USD. Prolomení 200denního klouzavého průměru, který se v současné době nachází na úrovni 2 945 USD, by zpochybnilo naši optimistickou prognózu. Zlato se však nad touto úrovní drží již od října 2023, kdy se obchodovalo pod hranicí 2 000 USD. Do doby prolomení tedy vnímáme tuto konsolidaci spíše za pauzu, nikoli za konec vzestupu investičních kovů.

Zdroj: Saxo
Zdroj: Saxo

Stříbro a platina: Růst s podporou strukturálních faktorů

Nedávný průlom ceny stříbra nad hranici 35 USD znovu rozpoutal spekulace, že tento poloprůmyslový kov může mít v nadcházejících měsících další prostor k růstu. Tento vývoj je podpořen strukturálním deficitem nabídky, který sahá až do roku 2019, kdy roční poptávka trvale převyšovala nabídku, což vedlo k úbytku skladových zásob a zúžení trhu.

Průlom nad hranici 35 USD – nyní klíčová hladina, kterou je třeba udržet – také pomohl získat zpět pozice ztracené vůči zlatu během volatility trhu po dubnovém oznámení cel. V relativním srovnání, nákupy zlata centrálními bankami od roku 2022 způsobily růst hodnoty poměru zlata ke stříbru, teď se obchoduje poblíž 90, což je výrazně nad pětiletým průměrem – kolem 80. Pokud stříbro bude i nadále tento rozdíl snižovat, není v příštích 6–12 měsících vyloučen pohyb směrem k hranici 40 USD, zejména pokud těžba nebude stačit držet krok s průmyslovou a investiční poptávkou.

Platina se mezitím stala nejvýkonnější komoditou roku 2025 s dosavadním ziskem 54 %, největší růst poté přišel v období po květnu. Růst byl vyvolán průlomem nad hranici 1 025 USD, čímž byl překonán dlouhodobý klesající trend. Ten trval od roku 2008, kdy platina dosáhla svého maxima 2 300 USD.

Zdroj: Saxo
Zdroj: Saxo

Cena platiny, která byla kdysi na stejné úrovni jako zlato, byla dlouho považována za podhodnocenou. Poměr ceny zlata a platiny, který v dubnu dosáhl rekordní hodnoty 3,6:1, se od té doby snížil na přibližně 2,4:1, což odráží obnovený zájem investorů.

World Platinum Investment Council předpokládá, že poptávka by měla v roce 2025 převýšit nabídku o téměř jeden milion trojských uncí. Stejně jako u stříbra povede tato nerovnováha k čerpání zásob.

Mezi klíčové faktory patří oživení poptávky v automobilovém průmyslu, zejména u hybridních a dieselových vozidel, jakožto i výrazný nárůst investic do šperků a slitků v Číně, podporovaný relativní cenovou stabilitou platiny a její nižší cenou oproti zlatu.

Investoři však nadále projevují omezený zájem o ETF fondy založené na platině, jejichž celková hodnota nedávno klesla na devítiměsíční minimum, což naznačuje, že zatímco někteří realizují zisky, v případě dalšího zhoršení fundamentálních faktorů může přijít širší spekulativní vlna. Poté, co platina během několika týdnů po prolomení 17letého klesajícího trendu posílila o téměř 40 %, narazila prozatím na silnou rezistenci kolem 1 427 USD. Podpora na úrovni 1 340 USD, což je maximum z roku 2021, zatím zabránila hlubší korekci, která by v tuto chvíli mohla dosáhnout až 1 230 USD, aniž by poškodila obecně vzestupný trend. Z technického hlediska by obnovení růstu přes nedávná maxima mohlo přijít na úrovni 1 630 USD.

Zdroj: Saxo
Zdroj: Saxo

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter