Bulhaři budou od 1. ledna 2026 platit eurem. Jeho zavedení schválili ministři financí EU. Kurz bulharského leva vůči euru byl stanoven na 1,95583 leva.

Německý vývoz nabral tempo, zahraniční obchod na rekordu

Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa v červenci stoupl na rekordních 23,4 mld. EUR z 16,6 mld. EUR v červnu. Údaj překvapil ekonomy, kteří v anketě Bloomberg očekávali jen mírný růst přebytku obchodní bilance na 16,8 mld. EUR.

Vývoz rostl nejrychleji od května 2012 a to 4,7procentním tempem, zatímco analytici čekali jen růst o půl procenta. Hodnota dovezeného zboží a služeb naopak klesla o 1,8 procenta, přičemž odhady počítaly se snížením jen o 0,1 procenta.

Dnešní zpráva statistického úřadu dodává optimismu k růstu ve třetím čtvrtletí po překvapivém poklesu ve 2Q. Za duben až červen největší ekonomika Evropy oslabila o 0,2 procenta. Příznivá zpráva navíc souzní s červencovými údaji o růstu průmyslové výroby a nových zakázek. 

Newsletter