Slavné pařížské obchodní domy, kavárny na bulváru Champs-Elysées a luxusní butiky Montaignově třídě, kam se obvyle sjíždějí turisté z celého světa, byly dnes podle agentury AFP téměř liduprázdné. Naplno pocítily dopad teroristických útoků s více než 120 oběťmi.
Vražedné atentáty zasáhly srdce země, která je hlavní turistickou destinací světa a jejíž vláda si právě stanovila ambiciózní cíl přilákat do Francie 100 milionů zahraničních návštěvníků v roce 2020.
Loni Francie s 84 miliony návštěvníky sice zůstala turistickou jedničkou, avšak z hlediska příjmů z turistiky skončila až na třetí příčce za USA a Španělskem.
Hlavní muzea, včetně Louvru a Versailles, pařížská Opera i zábavný park zůstaly dnes uzavřeny. Eiffelova věž, která ztělesňuje francouzskou metropoli více než cokoliv jiného, bude zavřena až do odvolání.
I ty obchodní domy, které se nejprve otevřely, se po několika hodinách rozhodly zavřít. Ocbhodní dům Galeries Lafayette to nakonec vzdal kvůli „potížím zajistit optimální kvalitu služeb“.
Před výklady obchodů s vánoční výzdobou se nikdo nezastavuje. Na Haussmannově bulváru hlídkují ozbrojené policejní patroly a kolemjdoucí žena v červené prošívané bundě říká do mobilního telefonu, že „stále se nemá chodit do obchoďáků, protože nikdy nevíte a je zbytečné riskovat“.
Před obchodním domem Printemps jen skupina Číňanů budila dojem mírného návalu. V pátek byli Berlíně, v neděli budou v Římě – a nemají tušení, co se děje v Paříži, utahovala si z nich prodavačka. „Po tři týdny po (lednových atentátech v pařížské redakci) Charlie Hebdo jsme neměli zákazníka, lidi se vrátili až na výprodeje. Za chvilku jsou svátky a konec roku,“ obává se.
Číšník v kavárně Starbucks na Haussmannově bulváru se půldruhé hodiny po otevření dopočítal tří zákazníků. „Máme prázdno,“ říká.
Ve stejné době obchod H&M vyvěšuje oznámení, že „v zájmu bezpečnosti zaměstnanců, jakož i zákazníků budeme mít dnes mimořádně zavřeno“. „Srabi,“ ulevuje si otrávený zákazník.
Dva belgické páry, které přijely do Paříže na víkend, se tváří fatalisticky, i když při pátečních útocích zahynuli přinejmenším dva Belgičané. „Žijeme se strachem, ale kvůli tomu nepřestaneme cestovat. To chtějí teroristé, aby lidé zůstali doma,“ míní Jeanine.
Belgický premiér Charles Michel v sobotu požádala své spoluobčany, aby se vyvarovali cest do Paříže, pokud nejsou „nezbytně nutné“.
„Chtěl jsem strávit vánoční svátky se ženou v Paříži, ale spíše skončíme v Londýně,“ říká podnikatel Ben z Malty, který sem přišel koupit šperk pro manželku před zpátečním letem.