Rodí se na australských realitách bublina a la rok 2003?

Situace na australském realitním trhu se přibližuje bublině, která jej zasáhla o dekádu zpět. Centrální banka Reserve Bank of Australia před „nerovnováhou“ varovala tento týden.

Před deseti lety, v roce 2003, v Austrálii přehřátí realitního trhu vrcholilo. Lidé byli vybízeni k hromadným koupím nemovitostí a nejlépe hodnocené televizní pořady byly spojeny právě s tímto tématem. V takových extrémech se Austrálie ještě nenachází, avšak výstražné signály se objevují, varuje Shane Oliver, hlavní investiční stratég v AMP Capital. K růstu investic do nemovitostí a k navýšení risku možného přeceňování vedly podle RBA nízké úrokové sazby a silná cenová konkurence mezi věřiteli.

Dnešní čísla oživují vzpomínky na tuto dobu. Ceny nemovitostí v Austrálii ve třech měsících do srpna rostly o 16,8 % v přepočtu na celý rok po citelně chladnější první polovině roku. Ceny v Sydney či Melbourne rostly o 16 %, respektive 11 % za období posledního roku, uvádí CNBC.

V důsledku těchto čísel zvažuje RBA zavést opatření vedoucí k snížení investic do nemovitostí, která by mohla zahrnovat úvěrové restrikce s cílem omezit tok financí na trh.

Obavy o přehřívání australského trhu s nemovitostmi se střídavě objevují od začátku tohoto století, avšak nejvíce znepokojující bylo období právě mezi lety 2003 a 2004. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) byly ceny australských nemovitostí nadhodnoceny až o 51,8 procent za souběhu nízkých úrokových sazeb, vysokých příjmů obyvatel a vysoké poptávky zahraničních investorů. Shane Oliver z AMP Capital varuje, že podobné podmínky se blíží vzhledem k 40% podílu investorů na hypotékách, podílu, blížícímu se polovině z roku 2003. Mimo jiné upozornil na přílišnou popularitu televizní show „The Block“, zaměřenou na reality. „Pokud ceny nadále porostou a poskytování úvěrů investorům bude pokračovat, je zde možnost opakování nechtěného scénáře,“ uvedl směrem k letům 2003-2004.

„Ač je u větších měst vidět jistá analogie z roku 2003, netýká se tento trend zatím zbytku země,“ upozorňuje Paul Bloxham, hlavní ekonom HSBC pro Austrálii a Nový Zéland. „Co jsme tu zatím viděli, vypadá jako docela normální realitní cyklus. Během posledního roku do konce srpna vzrostly ceny o 11 %, jsme v prostředí velmi nízkých úrokových sazeb, lze tedy očekávat růst cen nemovitostí,“ dovozuje Bloxham. Pokud však bude trend přetrvávat o něco déle, trh by se mohl začít přehřívat. Známky jsou dle ekonoma již vidět u Sydney či Melbourne, cituje jej CNBC.

„Australský realitní trh můžeme považovat za drahý, ale to již po posledních 15 let,“ říká Steve Goldman, manažer v Kapstream Capital se sídlem právě v Sydney pro CNBC. „Pravdou je, že míra neplnění závazků dlužníků je stále extrémně nízká a jedinou možností tuto míru zvýšit by byl nárůst nezaměstnanosti. To se nyní nejeví jako reálná obava,“ zmínil. „To znamená, že realitní ceny budou stabilní a nejméně na blízkém horizontu obavy z realitní krize necítím,“ uvedl pro CNBC. 

Newsletter