Zažijí Spojené státy další významný hospodářský pokles? Historie nám říká, že když se cena zlata řítí dolů a cena ropy také, recese téměř vždy následuje. Zavzpomínejme na rok 2008, zlato a ropa začaly rapidně zlevňovat v červenci a na podzim jsme zažili nejhorší finanční krizi od dob velké hospodářské krize. Zdá se, že se nám vytváří podobný vzor jako v minulosti, cena zlata již výrazně vzrostla a následně poklesla a cena surové ropy se dostala pod 80 dolarů za barel. Ještě nedávno jsme viděli zvýšenou volatilitu na trzích, která se vrátila zpět na historická minima. Akcie sice v posledních několika dnech zažily výrazný růst, to není ale zárukou, že se historie nemůže opakovat. Když cena zlata prudce stoupá a následně dojde k jejímu poklesu, recese na sebe nemusí nechat čekat. Stalo se tak v roce 1980 a v roce 2008, kdy se obdobná situace opakovala. První obrázek ve fotogalerii k článku shrnuje vývoj na ceně zlata za poslední rok.
Výrazný pokles zaznamenala i cena ropy (druhý graf). Ropa WTI (lehká americká) vyklesala na minima z roku 2011, zároveň při ceně 75 dolarů za barel je ohrožena většina ropných projektů.
Během každé z posledních tří recesí jsme viděli rychlý růst ceny ropy a následně rychlý pokles. Jak můžete vidět z grafu, cena ropy prolomila hladinu 80 dolarů v posledních letech několikrát. Pokud se dostaneme pod tuto úroveň a zůstaneme pod ní, může to být znamení, že je problém před námi.
Na třetím grafu je vykreslen index S&P 500, propad z roku 2008 – stejně jako u ropy – byl výrazný, stejně jako v roce 2000 a předchozích krizích.
Volatilita akciového trhu přitom nedávno vzrostla na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. CBOE index volatility VIX se obvykle pohybuje v opačném směru než akciový index Standard & Poor 500 a vyšší úrovně jsou určitým varováním. V poslední době jsme viděli větší objemy pro nákup na VIX.
Jak se velcí miliardáři zabezpečují proti poklesu:
Slavný miliardář George Soros navýšil pozici v rámci svého Soros Fund Management (SPDR S&P 500 ETF) do výše 16,7 % svého portfolia a stal se tak největším akcionářem „shortovacího“ ETF (viz tabulka k článku). Historický průměr P/E indexu S&P je někde u 15,15násobku ročního zisku, nyní se akcie obchodují na 19násobku ročního zisku. Je zřejmé, na základě Sorosových obchodů, že miliardář očekává výprodeje a tímto se proti případným ztrátám jistí.
John Hussman, známý respektovaný akciový expert a prezident společnosti Hussman Investment Trust, který předpověděl finanční krizi v roce 2008, uvedl, že politika centrálních bank vedla k zásadnímu nadhodnocení akciových kurzů. Aby se akciový trh dostal do bodu normální výkonnosti, musely by v současné době klesnout akcie o více než polovinu, případně výrazněji.
Hussman uvedl: „Když se podíváte na firemní zisky včetně ziskové marže, zjistíte, že jde o mimořádně cyklický jev. V současnosti se zisky podniků pohybují na úrovní 11 % HDP, ale když se podíváte na vývoj, zjistíte, že zisky mají v hospodářských cyklech tendenci oslabit na 5,5 %.“
David Levy, podnikatel a ekonom, v roce 2007 předpověděl hypoteční krizi. Levy ve své poslední globální ekonomické zprávě z 23.10. sdělil, že v roce 2015 očekává pokles. Ekonom tvrdí, že USA a mnoha rozvinutým ekonomikám stále chybí bilanční přebytky na překrytí dopadů finanční krize, v mnoha částech světa pak podle něj stále přetrvává deflace.