Jedním z důvodů, proč je cena ropy dnes tak nízká, je posilující dolar. Zatímco většina ekonomů a analytiků to považuje za další „hřebík do rakve“, podněcující všeobecný pokles cen, najdou se i subjekty, které se z tohoto vývoje radují.
Minulý týden zveřejněné americké statistiky podpořily názor, že se největší ekonomika světa konečně odráží a započíná období dlouho očekávaného růstu. Na to okamžitě zareagovaly americké akcie, které si sáhly na svá historická maxima. Celý tento vývoj navíc nastoluje otázku, zda již nenastal ten čas, kdy by Fed měl začít zvyšovat úrokové sazby. Kombinace těchto událostí pak hraje do karet dalšímu posílení amerického dolaru a naopak více tlačí na pokles cen ropy a dalších komodit. Pro někoho výhra, pro někoho nikoliv, upozorňuje na svém blogu Russ Koesterich, stratég BlackRock.
Minulý týden klesla cena americké WTI ropy na nejnižší úroveň od roku 2009 a to díky snížení cen arabské ropy pro americký trh. Saudská Arábie si tak chce jednoduše udržet svůj podíl na trhu. Některé odhady dokonce spekulují, že by Organizace zemí vyvážející ropu byla ochotna nechat klesnout její cenu až na úroveň 70 dolarů za barel do doby, než by celkově omezila její těžbu.
Saúdská Arábie rozehrává vysokou hru o světový trh s ropou
Kdo z toho ale nejvíc profituje? Největší benefit je patrný na straně amerických spotřebitelů či dopravních společností, v čele s aerolinkami. Avšak najdou se i jiné zahraniční sektory či celé země, které díky tomuto vývoji jásají.
Logicky jde o firmy a země, které jsou zcela závislé na dovozu ropy ze zahraničí. Jejich největší koncentrace se nachází v Asii. Jedná se například o Čínu či Japonsko, ale prvenství v pomyslném žebříčku importu „černého zlata“ dlouhodobě drží Indie.
Více jak 85% indických zásob ropy má svůj původ v zahraničí. Díky takto rapidnímu poklesu nákladů se daří snížit vysokou úroveň inflace, která se podle posledních statistik nachází na úrovni 6,5%, a zároveň se uvolní tlak na indický rozpočet, který je jinak nucen při vyšších cenách dotovat většinu energetických společností.
Standard & Poor’s zvyšuje výhled ratingu Indie na stabilní z negativního
Z tohoto úhlu pohledu, v kombinaci s ekonomických výhledem Asie, se pak nabízí zajímavá příležitost na asijských akciových trzích se zaměřením na energetické společnosti. Ty by při pokračování cenového downtrendu ropy profitovaly nejvíce.