Islámský stát pod tlakem. Co na to trh s ropou?

Jedna z nejdůležitějších oblastí, kterou dříve ovládl Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS), se zdá být zpět v rukou, hájených západem. Irácké bezpečnostní složky znovu obsadili klíčovou ropnou rafinérii Baiji, která byla v držení Islámského státu od června.

Krok může být dle iráckého generála Abdula Wahaba al-Saadiho klíčový při osvobozování každé další pídě Iráku. Analytici jsou ale v tomto směru opatrní. Rafinérie je nicméně jedním z nejbližších bodů Bagdádu, který Islámský stát ovládal.

Akutní hrozba

I když Západ společně s  evropskými spojenci zahájil letecké útoky a začal podporovat místní protiislámské skupiny, zůstane extremistická islámská frakce „zdrojem nebezpečí a nestability jak v Sýrii, tak v Iráku a na Blízkém východě nejen v roce 2014, 2015 ale pravděpodobně i dál, “ varují ve svém výzkumu analytici Maplecroft podle CNBC. Je zde mnoho podcenění Islámského státu a to hlavně na úkor bezpečnosti v regionu.

Islámský stát, nejbohatší teroristická organizaci na světě, se po sérii zmocnění se vojenské techniky, bank i po konfiskaci ropných polí, vynořil ze stínu al-Káidy a je vnímán jako jedna z největších současných mezinárodních hrozeb. Pro západní mocnosti jsou stejně znepokojující, jak tragická úmrtí zajatých novinářů a humanitárních pracovníků, tak důkazy o mladých islámských džihádistech, kteří cestují z USA a Evropy, kde se narodili nebo studovali, píše CNBC.

Ropné příjmy ISIS

Islámský stát dostává za ropu z jím ovládaných ropných polí méně, než kolik vynáší těžba z polí pod oficiální kontrolou Sýrie a Iráku. Tradeři s komoditou tomu ale při poklesu cen k 80 dolarům za barel nepřikládají velkou pozornost.

Nemusí to znamenat, že mají západní mocnosti situaci kolem Islámského státu pod kontrolou, ale že zde hrají svou roli i další faktory. Rostoucí úspěch americké těžby z břidlic znamená, že dodávky z USA již nyní předstihly ty, které pocházejí z politicky rizikovějších zemí, jako je Irák, Írán, Sýrie nebo Libye.

Jak vsadit?

Jeden z reálných problémů pro USA a jejich spojence je, kterou z konkurenčních skupin, bojujících proti ISIS, podpořit. V Sýrii, která je ovládána režimem prezidenta Bašára al-Asada, si Islámský stát vzájemně konkuruje o územní kontrolu s mnoha dalšími umírněnými ozbrojenými opozičními skupinami.

Kurdská regionální vláda Iráku (KRG) dostala možnost vyzkoušet si větší nezávislost od Bagdádu o což i dále usiluje. Dokonce je ve hře i zcela nezávislý stát. Nyní ovládá Kirkuk, provincii bohatou na ropu, jejíž vlastnictví bylo sporné mnoho let. Je nepravděpodobné, že budou jen tak vyřešeny bouřlivé historické spory mezi sunnitskými a šíitskými muslimy v Iráku, které západní intervence nebyly schopny vyřešit, a naopak, kterých dokázal Islámský stát využít. To vše naznačuje, že plán Spojených států degradovat a nakonec zničit Islámský stát je zatím v nedohlednu, uzavírá pohled CNBC.

Newsletter